Kriptopara Almadan Önce Merak Edilenleri İnceledik

   Kripto varlıklar, belirli koşullar yerine getirilmediği sürece kimse tarafından değiştirilemeyen bir veri zinciri ağına bağlı girdilerdir.

   Kriptopara Almadan Önce Merak Edilenleri İnceledik

   Kriptopara, bir değişim aracı olarak tasarlanan dijital ya da sanal bir para birimidir. İlk kriptopara, 2009 yılının başlarında Satoshi Nakamoto takma isimli bir grup programcı veya programcılar tarafından geliştirilmiştir. Açık kaynak kodlu Bitcoin (BTC), günümüzdeki tüm kripto varlıkların gelişimine de öncü olmuştur. P2P eşler arası dosya paylaşım altyapısı ile benzer özellikler taşıyan kriptoparalar, hiçbir merkezi otoriteye bağlı kalmadan mal, hizmet ve değerlerin transferine olanak tanır.

   Kriptopara Nedir?

   Kriptopara ne demek? sorusuna yanıt vermeden önce ‘Kripto’ kelimesinin anlamına bakmakta fayda var. Kripto, anlamını Yunancada gizli ya da saklanan anlamına gelen Kruptos kelimesinden alır. Kriptografi gizli yazı, kriptopara ise gizli para olarak tanımlanabilir. Kripto varlıklar, blok zinciri (blockchain) adı verilen yenilikçi bir altyapı üzerinden çalışır. Merkeziyetsiz blok zincirleri, sanal olarak gerçekleştirilen işlemleri yöneten ve kaydeden birçok bilgisayara bağlıdır. Uçtan uca şifrelenmiş bu teknolojinin cazibesi güvenliğinden gelmektedir. Madencilik ile elde edilen blokları doğrulamak ve güvenliğini sağlamak için kriptografi tekniği kullanır.

   Kripto Varlıklar Güvenli midir?

   Kripto varlıklar, belirli koşullar yerine getirilmediği sürece kimse tarafından değiştirilemeyen bir veri zinciri ağına bağlı girdilerdir. Dolayısıyla oldukça güvenlidir. Şirketler token adı verilen kendi para birimlerini çıkarabilir ve bu paralar şirketin sağladığı mal veya hizmet için özel olarak takas edilebilir. Altcoin olarak da bilinen sanal varlıklar içinden seçim yapabileceğiniz çok sayıda kriptopara birimi vardır. Ancak bu kripto varlıkların teknolojileri, yapıları ve özellikleri birbiri ile aynı olmayabilir. Bu nedenle herhangi bir kriptopara birimini satın almadan önce o paranın kim tarafından oluşturulduğu, güvenli platformlarda alınıp satılabilir olması, tarama süreçlerinin eksiksiz bir şekilde gerçekleştirilmesi ve bilinir markalarla bağlantılı olup olmadığı gibi konular hakkında geri plan araştırması yapmak önemlidir.

   Kripto Varlıklar Güvenli midir?

   Kriptopara Nasıl Alınır?

   Kriptopara al-sat işlemlerini BtcTurk PRO gibi köklü ve güvenilir platformlar aracılığı ile gerçekleştirebilmek mümkündür. Kriptopara işlemleri, tıpkı modern bankacılık işlemlerinde olduğu gibi oldukça güvenli ve pratik adımlara sahiptir. Kriptopara almak isteyen kullanıcıların ilk olarak kullanıcı hesabı oluşturmaları gerekir. Kullanıcı bilgilerini eksiksiz olarak doldurduktan, banka hesabını tanımlandıktan ve hesap teyidi yaptıktan sonra işlem yapmaya başlanabilir. SMS ve e-mail doğrulama gibi ikili güvenlik önlemleri de kullanıcıların sorunsuz bir şekilde sisteme erişebilmelerine yardımcı olur.

   Platform üzerinden yapılan işlemlerde ilk olarak TL cüzdanınıza bankanızdan para göndermeniz beklenir. Bu para gönderme işlemi 7/24 yapılabilir. Ayrıca başka bir platoformda bulunan kripto varlıklarınızı da kullanmakta olduğunuz platformdaki kripto cüzdanınıza taşıyabilirsiniz. Para aktarımının ardından hesabınızdaki TL’leri veya kripto varlıkları bozdurabilir, dilediğiniz varlıklar için alım emri verebilirsiniz. Kriptopara piyasası genelde hareketli geçer. Bu yüzden stop-limit emri oluşturabilir, almayı veya satmayı düşündüğünüz rakamlara ulaştığınızda kolayca alım satım yapabilirsiniz.

   Kriptoparalar Nasıl Saklanır?

   Kriptopara fiyatları anlık olarak değişkenlik gösterir. Saatlik, günlük, haftalık veya aylık kriptopara grafik değişimlerini takip ederek volatilite hakkında bilgi almak kolaylaşır. Sıklıkla kriptopara al sat işlemi yapıyorsanız varlıklarınızı sanal platform üzerindeki bir cüzdanda saklayabilirsiniz. Daha güvenli bir yöntem için ise donanım, bilgisayar, telefon veya kâğıt tipi kripto cüzdanları tercih edebilirsiniz. Cüzdan üzerinde yer alan ID bilgilerini kimseyle paylaşmayarak ve cüzdan üzerine ek güvenlik parolası koyarak Bitcoin ve diğer kripto varlıklarınızı güvenle muhafaza edebilirsiniz.

   Türkiye’nin ilk, dünyanın 4. Bitcoin alım satım platformu olan BtcTurk’un PRO platformu olan pro.btcturk.com üzerinden Ethereum, Ripple, Litecoin ve XRP gibi kriptoparalara ulaşabilir, hızlı ve güvenli bir şekilde alım – satım işlemi yapabilirsiniz.

   Makelemizdeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.