uTorrent Nasıl Kullanılır?

   uTorrent nasıl kullanılır, torrent indirmek ve yüklemek için neler yapılmalıdır?

   uTorrent Nasıl Kullanılır?
   Torrent kelimesi pek çok kişiye korsan ve illegal içeriği çağrıştırsa da torrent programlarını aslında gayet yasal amaçlarla kullanmak da mümkün. uTorrent bu konuda oldukça başarılı bir program iken, yüzbinlerce içeriğe bu şekilde ücretsiz erişme şansınız var. Peki uTorrent nasıl kullanılır?

   uTorrent nasıl kurulur, nasıl kullanılır?

   Yapmanız gereken ilk şey tamamen ücretsiz olan uTorrent’i indirip bilgisayarınıza kurmak. Kurulum sırasında kullanıcı sözleşmesini kabul ederken yavaş ilerleyin çünkü bu sırada size çeşitli reklam uygulamalarını da yüklemeyi teklif ediyor. Bunları reddetmenizi tavsiye ederiz.

   Torrent indirmeye başlamak için bir kaynak bulun

   Ardından çeşitli torrent kaynakları bulmanız gerekiyor. İnternet üzerinde çok sayıda müzik, kitap, film ve oyun arşivi yer alırken, uTorrent kullanarak her türlü .torrent uzantılı dosyayı bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

   Dosyalarınızı seçin

   Torrent dosyaları aynı anda çok sayıda indirilebilir. Dolayısıyla hız sorununuz varsa, önce sırayla indirmeyi düşünebilirsiniz. Bunun için programda istediğiniz indirmeye sağ tıklayıp ‘Duraklat’ diyerek indirmeye ara verebilir, istediğiniz zaman tekrar başlatabilirsiniz.

   Ayrıca eğer program İngilizce olarak kurulduysa, Preferences kısmından dil seçeneğini Türkçe olarak işaretlemeyi unutmayın.

   uTorrent programında durumu kontrol edin

   uTorrent arayüzünde Torrentler kısmına tıkladığınızda, o anki indirmelerinizin ve dosyaların durumunu görebilirsiniz. Dosyanın ne kadarının indiği, kaç saati kaldığı ve indirme hızı gibi bilgiler burada yer almaktadır.

   uTorrent magnet linkleri anlamak

   Torrent dosyalarının yanı sıra magnet linkleri kullanmak da mümkün. Bunlar da aynı mantıkla çalışıyor fakat ekstra bir dosya indirmek yerine, tıklar tıklamaz açılıyorlar.

   Magnet linkler her dosya tipini içerebileceği gibi, tıkladığınız anda otomatik olarak uTorrent açılır ve dosya inmeye başlar.

   uTorrent indirmelere öncelik verme

   Eğer aynı anda iki dosya birden indiriyorsanız, önceliğin hangisine verileceğini seçebilirsiniz. Özellikle çok sayıda dosyayı bilgisayar başında olmayacağınız bir süre indirmeye bırakacaksanız, bu tavsiye edilen bir özelliktir.

   uTorrent veri kullanımını sınırlama

   Eğer torrent indirirken internet kullanmaya devam edecekseniz, dosyaların inme hızına limit koyabilirsiniz. Bunun için inen torrente sağ tıklayın ve ‘Bant genişliği ataması’ kısmına gelin. Buradan indirme ve gönderme hızlarına istediğiniz değeri atayabilirsiniz.

   uTorrent seed sağlayın

   Torrentler seed denilen P2P bir sistemle çalışır. Yani her dosya indiren, aynı zamanda başkalarına sunucu görevi görür. Bir torrent dosyasında seed olmazsa, indirme başlamayacaktır. Dolayısıyla indirme bittikten sonra seed yapmaya devam edin, listeden silmeyin ve başkalarının da dosyadan faydalanmasını sağlayın.

   UTorrent nasıl kullanılır sorusuna yanıt vermeye çalıştığımız bu yazıda programla ilgili bilinmesi gereken bazı özellikleri aktarmaya çalıştık. Yukarıdaki bilgilerle programda daha birçok özelliği keşfedebilirsiniz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.