Samsung Hard ve Soft Format Atmak

   Samsung telefonlara format atma işlemi için 2 seçenek bulunur; Hard ve Soft format.

   Samsung Hard ve Soft Format Atmak

   Bu makalemizde Samsung kullanıcılarının ihtiyacı olabileceğini düşündüğümüz telefona soft ve hard format atma ile ilgili bilgiler vermek istedik. Android sistem ile akıllı telefonların kendi sistemleri arasında bazen karışıklık meydana gelebiliyor. Bu anlamda kullanıcılarında telefon belleğindeki verileri tam olarak silmeyi bilmedikleri için telefona format atma işlemi nasıl yapılıyor pek kestiremiyorlar.

   Bu noktada Samsung cep telefonlarına baktığımız zaman kullanıcıların ihtiyaçlarına göre daha gelişmiş özellikleri sunabiliyorlar. Örneğin telefonu fabrika ayarlarına tekrar çevirmeden temizleme olanağı sunan, hard format yani biçimlendirme işlemi gerçekleştirilebiliyor.

   Hard format nedir?

   Türkçe anlamıyla ifade etmemiz gerekirse sert biçimlendirme şeklinde belirtebiliriz. Bu işlem her türlü Samsung telefonlardaki verilerin temizlenmesi için yapılıyor. Bu işlemi bazen telefonunuzda yazılımsal olarak basit bir hata olduğunda da yapabiliyorsunuz.

   Samsung Hard format nasıl yapılır?

   Cep telefonunuzun modeli Galaxy S6, Galaxy Grand 2, ya da Galaxy Note 3 olabilir bu format işlemini her model için uygulayabilirsiniz. Burada 2 farklı işlem karşımıza çıkıyor bunlardan birincisi soft format ikincisi de hard format. İsterseniz bunları biraz daha detaylı bir şekilde açıklayalım.

   Samsung telefonlara Soft format atma

   Samsung telefonlara soft format atma işlemi için telefonunuzda önemli bir problem yoksa ve amacınız yalnızca verilerin silinmesi ise o zaman yapmanız gereken işlem fabrika ayarlarına döndürme işlemi olacaktır. Bu işlem telefonunuzdaki uygulama verilerini ve uygulamaları, hatta kişisel olmayan verileri de temizlemek içindir. Bunun için izlemeniz gereken yol ise uygulama menüsünden ayarları açıyorsunuz. Daha sonrasında kişiselleştirme sekmesinden yedekleme ve sıfırlama bölümüne girip en son fabrika ayarları sıfırla sekmesini seçiyorsunuz. Bu sayede Samsung telefonlara soft format atma işlemini tamamlayıp telefonunuzdaki verileri silmiş olacaksınız.

   Samsung telefonlara Hard format atma

   Samsung telefonlara hard format atma işlemi ise, akıllı telefonunuzda diğer yapacağınız yöntemdir. Bu işlemde telefonunuzun biraz daha ciddi bir problemi olması gerekir. Eğer ki bu işlem neticesinde telefonunuzun düzeleceğini düşünüyorsanız o zaman tercih edebilirsiniz. Çünkü uygulamalarınızı verilerinizi ve kişisel olmayan bilgilerinizi de bu şekilde sileceksiniz.

   Hard format yapabilmeniz için ilk olarak telefonunuzu kapatmanız gerekiyor. Telefonu kapattıktan sonra on saniye bekleyip güç, home ve ses açma tuşuna aynı anda basın ve yirmi saniye kadar bekleyin. Bu işlem sonrasında recovery ekranını açmış olursunuz. Bu ekran açıldıktan sonra ekranınızdan wipe data factory reset yazan seçeneğin üzerine ses açma ve kısma düğmesi aracılığı ile gelin ve güç tuşuna basın. Açılan sayfa da yes seçeneğinin üzerine geldikten sonra güç tuşuna basın. Bu işlemin ardından wipe cache partition seçeneği için de aynı işlemi uygulayın. Son olarak reboot system now seçeneği ile telefonunuzu başlatın.

   Bu işlemleri sırasıyla yerine getirdikten sonra artık telefonunuz ilk gün almış olduğunuz gibi olacaktır. Samsung telefonlara format atma işlemini gerçekleştirdikten sonra telefonunuzda uygulama ve size ait olan hiçbir veri kalmayacak.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.