Samsung Telefonlara Nasıl Format Atılır

   Samsung cep telefonlarına nasıl format atılır, format atarken nelere dikkat edilmeli?

   Samsung Telefonlara Nasıl Format Atılır

   Samsung, Güney Kore menşeli büyük bir şirket, telefondan tablete, bilgisayardan ev aletlerine kadar birçok alanda kendini kanıtlamış bir marka. Son zamanlarda Samsung firmasının özellikle cep telefonlarından bahsedilmekte. Niye diyeceksiniz; Samsung her yıl Çin’deki insan sayısı kadar telefon üretmekte (sanki biraz abarttım) yada bizim gözümüze o kadar çok görünmekte. Bu kadar çok telefon üretimi olduğu için cihaz kullanımıda büyük ölçüde artıyor. Ancak Samsung telefonlar genelde 1 yıldan sonra yavaşlamaya başlıyor. Bu yavaşlamanın geçici bir çözümü format ile giderilmekte, gelin hep birlikte bu işi nasıl yapacağımızı öğrenelim.

   Samsung Cep Telefonları Neden Yavaşlıyor

   Güney Koreli firma biliyorsunuz ki Android işletim sistemini kullanmakta. Bir aralar Tizen adında kendi işletim sistemini denemiş olsa da, uygulama yetersizliğinden Nokia gibi geri de kalmamak için Android’e yöneldi. Samsung Android işletim sistemini kendi uygulamaları ile harmanlayıp kullanıcıya sunuyor. Ancak yeni bir cihaz dahi çok kısa kullanım sonrasında yavaşlayabiliyor. Yavaşlamanın önüne format ile bir nebze geçilmekte, ancak kalıcı bir çözüm değil. Umuyoruz ki Android zamanla otursun da bu sorunları görmeyelim. Hem madem almışsınız kullanıyorsunuz o zaman gelin bir format atalım da cihaz kendini toparlasın. Sadece yavaşlayınca değil lazım olunca da aşağıdaki adımları takip ederek telefonunuza format atabilirsiniz.

   Samsung Telefonlara Format Atarken Nelere Dikkat Edilmeli?

   Samsung’un Android işletim sistemine sahip tüm telefonlarına aşağıdaki yöntem ile format atılabilmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki format sonrası cihazınızda ne kadar fotoğraf ve uygulama varsa hepsi silinecektir. Yedek almanız gerekecektir, aksi halde tüm özel uygulama ve fotoğraf, video arşiviniz silinecektir. Yedekleme için kullanılan birçok uygulama var. Yedek almak için Samsung’un kendi yedekleme uygulamasını kullanabilirsiniz. Eğer bir bilgisayara sahipseniz orada yedekleme yaparsanız sizin için daha iyi olacaktır. Şunu da belirtmekte fayda var; cihazlara format atmak bazen kötü sonuçlar doğurabiliyor. Elektronik cihazlara pek güvenmiyoruz, aniden bozulabiliyor veya tam siz bu işlemi yaparken başka bir sorundan dolayı cihaz pastırmaya dönüşebiliyor. Bu noktada maalesef size bir taahhüt veremiyoruz. O yüzden bu noktadan sonra yapacağınız işlemlerden siz sorumlusunuz.

   Samsung Telefona Format Atmadan Önce Aşağıdakilere Dikkat Etmelisiniz;

   • Cihazda en az % 60 şarj olmalı
   • Cihazda en güncel sürüm yüklü olmalı
   • Cihazda custom rom olmamalı
   • Cihazınızda root ve custom recovery (CWM, TWRP) gibi uygulamalar olmaması gerekiyor, yani orijinal ellenmemiş olması önem arz etmektedir.

   Samsung Telefonlara Format Atma:

   1. Cihazın şarj seviyesini kontrol ettikten sonra kapatınız veya cihazınız pili çıkan bir Samsung ise pilini çıkarıp 15 saniye bekleyiniz.
   2. Kapalı durumda olan telefonunuza Recovery ekranını açmak için (Ses açma + Power tuşu + Orta Home tuşuna aynı anda basınız. Samsung yazısı geldiğinde 5 saniye daha tutup recovery ekranının gelmesini bekleyiniz.
   3. Bu işlemin ardından tuş kombinasyonunu kullanınız şeklinde bir ekran gelecektir.
   4. Wipe data/factory reset ve Wipe cache partition seçeneklerini sırasıyla seçip (Yes) onaylayınız.
   5. Samsung format atma işlemini tamamladınız ve cihaz artık fabrika ayarlarına dönmüş durumda.

   Yapmanız gereken son işlem reboot system now seçeneği ile cihazı yeniden başlatmak ve açılmasını beklemektir.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.