Zararsız Görünen Linklerle İngiltere’de Kişisel Veriler Çalındı

   Kimlik hırsızlığı ağırlıklı olarak epostalara iliştirilen ve zararsız olarak görülen linklerle gerçekleşiyor.

   Zararsız Görünen Linklerle İngiltere’de Kişisel Veriler Çalındı

   Günümüzde siber saldırılar noktasında en ciddi ve etkili olan saldırıların aslında çok basit yöntemler kullanılarak yapıldığını görebiliyoruz.

   Bir an dikkatinizin dağılması ve yanlış bir linke tıklamanız sonucunda verilerinizin korsanların ellerine geçtiğini görebilirsiniz. Bu yolla İngiltere’de bir tatil firmasının 34 bine yakın müşterisinin kişisel verileri bilgisayar korsanlarının eline geçti.

   Bilgisayar korsanları tatilden ne zaman döneceklerini dahi biliyor!

   İngiltere’de en ünlü tatil köyü şirketleri arasında yer alan Butlins, 34 bine yakın müşterisini kişisel verilerinin tehlike altında olduğunu beyan ederek uyardı. Yaşanan siber saldırıdan dolayı binlerce kişinin iletişim bilgileri, ev adresleri, ad ve soyadları, tatilden ne zaman dönecekleri bilgisayar korsanlarının eline geçti. Ünlü şirket özellikle ekonomik tatil planlarıyla tanınıyordu.

   Gerçekleşen saldırıda ise müşterilerin finansal bilgilerinin hiçbiri açığa çıkmadı. Şirketin yönetim müdürü olan Dermot King, gerçekleşen saldırıdan çok büyük üzüntü duyduklarını ifade ederken siber saldırıdan mağdur olan kişileri tespit edebilmek için çalışmaların başladığını belirtti.

   Bilgisayar korsanları zararsız görünen linkleri kullanıyor!

   Butlins yaptıkları açıklamada müşterilerinin güvenliğinin kendileri için çok büyük önem arz ettiği ve bu yüzden güvenlik işlemlerinin de artırmaya gidileceğini belirtti.

   Şirket açıklamasında yapılan siber saldırının ileri teknoloji kullanılarak yapılmadığını sıradan bir kimlik avı olduğunu belirtti.

   Kimlik hırsızlığı ağırlıklı olarak epostalara iliştirilen ve zararsız olarak görülen linklerle gerçekleşiyor. Şirkette çalışan birisinin bu noktada dikkatsiz olması bilgisayar korsanlarının içeriye sızmasına sebep olmuştur.

   Güvenlik firması olan ZoneFox ise kaza sonucunda hala siber suç taktiklerinin işe yaradığını belirtiyor.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.