Zamanda Yolculuk Yapılabilir mi?

   Bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz, hayallerimizi süsleyen zamanda yolculuk, gerçekten yapılabilir mi?

   Zamanda Yolculuk Yapılabilir mi?

   Zamanda yolculuk, çoğu bilim kurgu filminin vazgeçilmez teması, çocukların ve hatta yetişkinlerin bile hayallerini süsleyen, birçok bilim insanının üzerinde kafa yorduğu konu.

   Bilim adamı Albert Einstein’ın ortaya koyduğu izafiyet teorisine göre, zamanda yolculuk yapmak mümkün. Einstein’ın teorisine göre, bir insan gençliğinden ödün vermeden geleceğe gidebilir. Fakat bu sadece teoride kalıyor. Pratiğe geçmesi için insanların ışık hızında hareket etmesi lazım.

   0.01 saniye daha az yaşlanan astronot

   İnsanlar ışık hızında hareket edemediklerinden Zamanda yolculuk yapabilmeleri de mümkün olmuyor. Aslında zamanın göreceliği kuramı, zamanın her yerde eşit akmadığını ifade eder. Uzayda yıllar geçirip dünyaya dönen bir insan, dünyada gittiğinden sadece günler geçtiğini görebilir. Scott Kelly, dünya yörüngesinde bir yıl dolaşmış ve dünyaya indiğinde, 0.01 saniye daha az yaşlanmıştı.

   Zamanda yolculuk, birçok mantıksal yanlışa rağmen teori olarak mümkün. Fakat bilim adamlarının zamanda yolculuğu pratikte de mümkün kılıp kılamayacağını yine zaman gösterecek.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.