Yüzde Yüz Yerli Hürkuş Semalarda!

   Geçtiğimiz günlerde projesi tamamlanan milli gururumuz Hürkuş, deneme sürüşlerini başarıyla gerçekleştirdi.

   Yüzde Yüz Yerli Hürkuş Semalarda!

   Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’ sinin geliştirmekte olduğu yerli uçak modeli sonunda görücüye çıktı. Test sürüşlerinden başarıyla geçen yerli malı uçağımızın ismi Hürkuş. Askeri donanımlarıyla göz kamaştıran Hürkuş, Avrupa Havacılık ve Emniyet Ajansına sertifika başvurusunda bulundu. Henüz 1 adet prototip olarak üretimi gerçekleşen uçağımızın 14 daha üretilmesi için 2 yıl verildi. Yaklaşık 290 saat havada kalmayı başaran Hürkuşun, Hürkuş-A, Hürkuş-B, Hürkuş-C, Hürkuş-D olmak üzere toplam 4 farklı modeli bulunuyor. C modelini füze taşıma özelliğinden ötürü askeri donanımlarla geliştiren TUSAŞ, D modelini deniz devriyeleri için üretti. Ek olarak A ve B modelleri, ticari taşımacılık için geliştirildi.

   Tam bir fırtına

   Saatte 580 Km hıza ulaşabilen Hürkuş’un 1.5 km menzili bulunuyor. Buna ek olarak ASELSAN tarafından geliştirilen füze, radar ve kızılötesi hedefleme sistemleriyle de tam uyumlu olarak tasarlandı. Kanat genişliği yaklaşık 10 metre olan Hürkuş, 10.580 metre irfaya çıkabiliyor.

   Büyük vefa

   Türk Havacılık tarihinin en önemli isimlerinden olan Vecihi Hürkuş’un soyismini taşıyan yerli gururumuzun arka kısmında da TC-VCH imzası bulunuyor. Türkiye’nin ilk yerli uçağını üreten ve aynı zamanda ilk Türk uçak tasarımcısı olan Vecihi Hürkuş, tasarımda büyük vefa görmüş ki uçağın şekli de tıpkı ilk yerli uçağımızı andırıyor.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.