Yumuşak vücütlu robot yapıldı.

   Karşılarına çıkan her türlü engelde sıkışma, büzüşme ve kendilerini ezme gibi özellikleriyle engelden kurtulma yeteneklerine sahip olan ahtapotları hepimiz uzaktan tanırız. Bu yetenekli arkadaşımızdan eşine araştırmacılarda dünyanın tamamen yumuşak bir gövdeye sahip olan ilk robotunu üretmeyi başardılar.

   Yumuşak vücütlu robot yapıldı.

   Octobot (Ahtapot)

   Avuç içi büyüklüğünde olan bu küçük Octobot (Ahtapot)’un vücudunun yapımında 3B yazıcılar ve silikon kullanıldı. Esnek robot denemelerinde robotların pil ve kablolar gibi yerlerinde sert maddeler kullanılması nedeniyle tam anlamıyla başarılı olamamışlardı. Tüm bu denemelere karşı Octobot güç olarak küçük miktarlarda bulundurduğu hidrojen peroksit molekülü rezervini kullanıyor. Hidrojen peroksit platin parçaların üzerinden akarken reaksiyonlarla bir gaz ortaya çıkarıyor ve bu gazla doğru orantılı olarak robotun kolu esneyerek hareket olayı gerçekleşiyor.

   Gazın 3D olarak çıkarılmış hava basınçlı hazneden geçtiğini açıkladığı çalışmayı yayınlayan Nature. Ayrıca bu hazneler 8 kolunu birbirine bağlanmasını sağlıyor. Kolun esnemesi ile robotun su içindeki itki gücünü oluşturan temel faktör.

   Projenin başındaki araştırmacılar Octobot un içinde bulundurduğu yakıt ile sadece 4 ila 8 dakika arasında yettiğini ve henüz istenilen yere yönlendirmede sıkıntı duyduklarını ve istenilen tam seviye ulaşamadıklarının altını çizdiler.

   Bir robota göz vermek için çeşitli sensörler vardır. Bu konuda da octobota çeşitli sensörler ekleyerek robotun çevresindeki engelleri algılayarak bu engellere takılmadan devam edebilmesi için çalışmalara başladıklarını söyleyen araştırmacılar, octobotun tamamen otonom hale getirmek istediklerini söylediler. Bu şekilde robotun askeri alanda ya da arama-kurtarma alanında kullanılabileceğini bunun için robotun işlevlerinin değiştirilebileceğini söylediler.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.