YouTube MP3 Dönüştürücü ile Müzik Dinlemenin Keyfine Varın

   Müzik ile ilgili bilinen ve ilk akla gelen klişe söz; müzik ruhun gıdasıdır. Bu söz, öylesine söylenmemiştir ve gerçeklik payı vardır.

   YouTube MP3 Dönüştürücü ile Müzik Dinlemenin Keyfine Varın

   Dünyanın neresine giderseniz gidin, hangi kültürü incelerseniz inceleyin müziğin olduğunu göreceksiniz. İnsanoğlunun dünyadaki varlığı ile birlikte müzik ortaya çıkmış ve her dönem biraz daha gelişmiştir. İnsana huzur veren ve mutlu eden müziğin aynı zamanda sağlığa da yararı olduğunu biliyor muydunuz?

   Evet, yanlış okumadınız, müzik dinlemenin sağlığa direkt ya da dolaylı yararı vardır. Yazımızın devamında bu faydalardan öne çıkan 5 tanesini detaylı olarak inceleyeceğiz.

   1. Müzik Kalp Sağlığını Olumlu Etkiler

   Müzik ile ilgili bilinen ve ilk akla gelen klişe söz; müzik ruhun gıdasıdır. Bu söz, öylesine söylenmemiştir ve gerçeklik payı vardır. Ruhun dünyaya açılan kapısının kalp olduğu dikkate alındığında, müziğin kalbe iyi geldiği söylenebilir. Fakat bunun bilimsel bir kanıtı var mı?

   Tarih boyunca müziğin farklı hastalıkların tedavisinde yardımcı unsur olarak kullanıldığı bilinir. Bu alanlardan birisi de kalptir. Yakın zamanda Amerika’da yapılan bir araştırmada, müziğin kalp sağlığına olan etkisi direkt olarak incelenmiştir. Kalp ameliyatı olan hastalardan birisi, sonraki süreçlerde Mozart’ın piyano sonatlarını dinlemiş ve diğer kısmı ise bu süreçte müzik dinlememeyi tercih etmiştir. Yapılan araştırmada Mozart dinleyen hastaların iyileşme süreçleri çok daha hızlı olmuştur. Kalp ritimleri ve tansiyonları kısa sürede normale dönmüştür. Buna karşın müzik dinlemeyenlerde herhangi bir farklılık olmamış ve iyileşme süreci normal devam etmiştir.

   Buradaki araştırmadan da anlaşılacağı üzere müziğin kalp sağlığına direkt olarak olumlu etkisi vardır. Bunun haricinde ise bu araştırma dikkate alınarak, ameliyat sonrasındaki iyileşme sürecini olumlu etkilediği söylenebilir.

   2. Müziğin Ağrıkesici Etkisi

   Yukarıda belirtildiği gibi tarih boyunca müziğin etkilerinden sağlık alanında yararlanılmıştır. Bunlardan birisi de müziğin ağrıkesici etkisidir. Bu konuyla ilgili de bir araştırma yapılmış ve ilginç sonuçlara ulaşılmıştır. Söz konusu sonuçlara göre farklı nedenlerden dolayı meydana gelen ağrıların hafifletilmesinde müziğin olumlu etkisi olduğu görülmüştür. Bahse konu durumun sağlanması için herhangi bir müziğin değil, bu noktada etkisi olduğu bilinen müziklerin dinlenmesi gerekir.

   Ağrıkesici etkisiyle bilinen müziklerin başında klasik müzik gelir. Özellikle Bach ve Mozart, son derece etkilidir. Buna karşın Heavy Metal türünden müziklerin ise tam tersi bir etki yaptığı bilinmektedir. Bu tür müzikleri dinleyenlerin baş ağrısı çektiği ve kalp ritimlerinde bir takım bozulmalar olduğu, araştırmalarda elde edilen bulgularda görülmektedir.

   3. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

   Müziğin yararlarının olduğu bir liste yapıldığında, bunlar arasında yer alan en ilginç maddelerden birisinin; müziğin bağışıklık sistemini güçlendirdiği madde olduğu söylenebilir. Evet, doğru müzikler dinleyerek bağışık sisteminizi ciddi seviyede güçlendirebilirsiniz. Bu sayede hastalıklardan korunabilir ya da tedavinizin daha etkili olmasını sağlayabilirsiniz.

   Amerika’da bulunan Michigan Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre müziğin bağışıklık sistemine direkt bir etkisi vardır. Bağışıklık sisteminin en önemli unsurlarından olan interleukin, doğru müziklerin dinlenmesi durumunda artar. Araştırma bu noktada biraz daha özelleşmiş ve 15 dakikalık müziğin seviyeyi 1 birim arttırdığı fark edilmiştir.

   4. Müziğin Bebek Sağlığına Etkisi

   Yeni doğan bebeklerin müzik ile sakinleştiği ve kendisini güvende hissettiği bilinen bir durumdur. Buradan yola çıkarak prematüre, yani normalden erken doğan bebeklerin tedavilerinde müzikten yararlanılmıştır. Prematüre bebeklere, anne karnında duydukları sesler dinletilmiş ve böylece sakinleşmeleri sağlanmıştır. Bu müziği dinleyen bebeklerin rahatladığı ve bu sayede uykularının istenildiği gibi olduğu görülmüştür. Bahse konu durum ise bebeklerin sağlıklarını olumlu olarak etkilemiş ve iyileşme süreçlerini hızlandırmıştır.

   BethIsrael Tıp Merkezi tarafından yapılan araştırma, bebeklerin anne karnında duydukları sesleri baz alarak başlamıştır. Bilindiği gibi bu sesler, bebeklerdeki stresi azaltır ve normal doğumdan sonraki dönemlerde dahi kullanılır.

   5. Müzik Ruhun Gıdasıdır

   Yaşlanan insanlar, zamanla yalnız kalmaya başlar ve bu durum ruhlarında bir takım sıkıntılar oluşturur. Bununla baş edemeyen kişilerin sorunları çok daha fazla olabilir. İşte tam bu noktada yaşlıların dinleyecekleri müziklerin son derece etkili olduğuna dair farklı araştırmalar vardır. Yaşlılar düzenli olarak kendilerini mutlu eden müzikler dinlediğinde, ruhlarını rahatlatırlar. Bu durum ise genel sağlık durumlarını olumlu etkiler. Ruhi durumlarındaki olumlu gelişme, bütün sağlık durumlarını olumlu etkiler. Buradan da müziğin gerçekten ruhun gıdası olduğu bir kez daha test edilerek, ispat edilmiş olur. Müzik dinlerken bazı şarkıları bulamadığınızda YouTube işinize yarayabilir. YouTube MP3 dönüştürücü ile de direkt olarak MP3 formatında sevdiğiniz müzikleri indirebilir, istediğiniz yerde dinleyebilirsiniz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.