Yeni Yerli Araba KKTC’den Geldi: Günsel

   Türkiye’de yapılan yerli araba çalışmalarının ardından yeni bir gelişme de KKTC’den geldi. İşte tanıtımı yapılan yeni yerli otomobil.

   Yeni Yerli Araba KKTC’den Geldi: Günsel

   Yakın Doğu Üniversitesi İnovasyon Merkezi ve AR-GE ekipleri ile Otomotiv Mühendisliği bölümü tarafından sürdürülen çalışmalar ile birlikte yeni bir yerli otomobil çalışmalarında büyük bir yol kat edilirken, yeni model basına tanıtıldı. Yapılan tanıtım ile birlikte aracın tüm özellikleri ile ilgili bilgi almak mümkün olurken, yapılan açıklamalarda aracın menzilinin 350 km olduğu belirtildi.

   İlgi büyüktü!

   KKTC’de yapılan tanıtıma ilgi büyük olurken pek çok siyasi isim ve önemli eğitimci katıldı. Tanıtımda otomobil konusunda seri üretime geçilmesi için çalışmaların sürdürüldüğü belirtilirken, 50 yıldan beri yerli üretim konusunda beklentilerin olduğu ve ancak 50 yıl sonunda bu çalışmalara başlanabildiği belirtildi. Yerli araba için Günsel adı verilirken, aracın tasarımında kalkan formundan esinlenildiği ifade edildi.  Aracın dolu batarya ile 350 km gibi uzun bir menzile sahip olması elektrikli araç ile ulaşımı kolaylaştırırken, aynı zamanda aracın elektrik ihtiyacının da sadece 17,4 Türk Lirası olması, bu konuda ekonomik bir şekilde ulaşımı mümkün kılacak. Şu anda petrol ile çalışan araçlara göre yüzde 80 oranında bir tasarruf sağlayan Günsel, üstelik emisyon oranlarıyla da tüm modelleri geride bırakmayı başarıyor. Aracın 100 Km’deki bedelinin 4.90 TL olduğu ifade edilirken, 102 beygir gücündeki motoru ile 100 km’ye 8 saniyede çıkılabiliyor.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.