Yeni Elektrikli Jaguar I-Pace

   Jaguar’ın yeni elektrikli otomobili Jaguar I-Pace, Tesla Model X’le kıyaslanıyor.

   Yeni Elektrikli Jaguar I-Pace

   Yeni elektrikli Jaguar I-Pace resmen duyuruldu. Bir yıl önce I-Pace konsepti zaten açıklanmıştı ve şimdi de İngiliz araba üreticisi tamamen elektrikli ilk aracını satışa sunmaya hazırlanıyor.

   Yeni elektrikli Jaguar I-Pace, Tesla’ya rakip!

   Jaguar I-Pace, SUV türünde olacak ve bu yüzden de Tesla Model X’le kıyaslanıyor. Buna rağmen Model X kadar büyük değil çünkü Jaguar I-Pace’de beş yetişkin oturabiliyor. Tesla’da ise koltuk sayısı 7’ye kadar çıkıyor.

   Elektrikli Jaguar I-Pace’de 90kWh gücünde bir batarya bulunurken, tek şarjla 298 mil gidebiliyor. Bu da yaklaşık 500 km’ye denk geliyor.

   Aynı zamanda Jaguar’ın yeni elektrikli aracı sadece 4.5 saniye içinde 100 km hıza erişebilecek. Tesla’nın aracı ise Ludicrous modunda 100 km hıza 2.9 saniye içinde çıkıyordu. Buna rağmen Tesla’daki bu mod opsiyonel olarak ekleniyor.

   Elektrikli Jaguar’ın hızlı şarj özelliği var

   Yeni Elektrikli Jaguar I-Pace’i 50kW şarj aletleriyle 0’dan yüzde 80 bataryaya 85 dakika içinde şarj edebileceksiniz.

   30 dakikalık şarjla ise yaklaşık 120 km gitmek mümkün olacak. Aynı zamanda araç 100kW hızlı şarj cihazlarıyla da uyumlu ve bu şekilde sadece 40 dakikada yüzde 80 şarja ulaşabiliyor.

   Evdeki standart 7kW şarj ile ise tahmin edeceğiniz gibi çok daha yavaş. Sıfırlanan bataryanın bu şekilde yüzde 85’e ulaşması 10 saati buluyor. Yani arabanın yaklaşık bir gece şarjda kalması gerekiyor.

   Amazon Alexa desteği de olan ve birçok konuda sürücüye destek sağlayan Jaguar I-Pace, düzenli olarak yazılım güncellemeleri de alacak fakat pek ucuz olmayacak. Arabanın yurt dışı başlangıç fiyatları 90 bin dolar civarı olacak.

   Peki, Sizce Elektrikli Jaguar I-Pace, Tesla’ya Rakip Olacak mı?

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.