Yeni Ekran Teknolojisiyle Laptopların Şarjı 28 Saat Gidecek

   Intel dizüstü bilgisayarların ekranlarını daha az enerji tüketir hâle getirmek istiyor.

   Yeni Ekran Teknolojisiyle Laptopların Şarjı 28 Saat Gidecek

   Intel Computex 2018 etkinliğinde bolca yenilikçi ürün tanıtımı yaptı fakat bunların hepsi performansla ilgili değildi. Firma aynı zamanda enerji verimliliğine de önem verirken, yeni laptopların 28 saat şarj ömrü ile çıkabileceğini iddia ediyor. Üstelik bunu gerçekleştirmek için iki büyük ekran üreticisiyle ortak çalışıyor.

   Yeni teknoloji göz kamaştırıyor!

   Elbette bunlar şimdilik iddia aşamasında fakat Intel kendine güveniyor. Bu yeni özelliğe Low Power Display Technology adı verilirken, 1W gücünde bir ekran paneli olacak ve Sharp ile Innolux firmaları tarafından üretilecek. Böylece LCD ekranların enerji tüketimi yarı yarıya düşecek. Dolayısıyla da batarya ömrü ciddi oranda artacak.

   Bu aslında pek de şaşırtıcı değil çünkü bilindiği gibi laptoplarda bataryayı en çok tüketen bileşenler arasında ekran paneli yer alıyor. Eğer enerji verimliliğine sahip bir ekran üretilirse, güç kullanımı da önemli ölçüde azalacaktır. Bu teknoloji ilk olarak sadece Intel ekran kartlarında çalışacak. Yani Nvidia ya da AMD gibi markalara Intel yeni teknolojisini hemen sunmayacak.

   Tabii ki bu 28 saat batarya ömrü olan dizüstü bilgisayarlar henüz hazırlanmış değil ve Intel çalışmalarını sürdürüyor. Bakalım gelecekte gerçekten de bu denli verimli enerji tüketen laptop ekranlarını kullanabilecek miyiz?

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.