Yeni Android Virüsü Uygulamalarla Yayılıyor

   Tekrar yayılmaya başlayan Android virüsü Fakedtoken uygulamalara sızarak yaptığınız işlemleri izliyor.

   Yeni Android Virüsü Uygulamalarla Yayılıyor

   Kredi kartı bilgilerinizi şüpheli gözüken uygulama ve web sitelerine girmek hiçbir zaman güvenli değil. Buna rağmen, kimi zaman güvendiğiniz ve tanıdığınız uygulamalar dahi tehlike saçabiliyor. Tekrar yayılmaya başlayan Android virüsü de bunun göstergesi.

   Kaspersky’den açıklama geldi

   Ünlü bilişim güvenliği firması Kaspersky bugün bir blog yazısı paylaşırken, Faketoken.q adı verilen tehlikeli malware virüsünün uygulamalara girdiğini, ardından da kısa mesajlarınızı ve telefon aramalarınızı takip ettiğini duyurdu. Kaspersky tarafından yapılan açıklama şu şekilde;

   ‘Kısa mesajlar ve uygulamalar aracılığıyla telefona giren virüs, gerekli modülleri indiriyor ve daha sonra bir kısa yol ikonu içine saklanıyor, ardından cep telefonunuzda olup biten her şeyi takip etmeye başlıyor.’

   Fakedtoken adı da verilen bu virüs, aslında ilk defa geçen yıl ortaya çıkmıştı fakat kaybolmak bir yana, gün geçtikçe evrimleşti ve daha tehlikeli hâle geldi. İlk başta mesajlar içine sızarak iki aşamalı doğrulama kodlarını çalan virüs, Kaspersky’nin araştırmalarına göre artık potansiyel kurban ağını genişletti ve kullanıcılara bazı fotoğraflar indiriyor.

   Fakedtoken nedir?

   Eğer fotoğrafları indirirseniz işler kötüye gidiyor. Bir kere yüklendiğinde kendini gizliyor ve daha sonra banka hesaplarınızı kullandığınız Android Pay, Google Play Store gibi uygulamalar içine yerleşiyor. Eğer kurban kişi bu uygulamalardan birine kredi kartı numarasını girerse, virüs anında bilgileri ele geçiriyor ve potansiyel dolandırıcılığa yol açıyor.

   Aslına bakarsanız virüs şu anda daha çok Rusya ve eski Sovyetler Birliği ülkelerinde yaygın fakat yine de önlemini şimdiden almakta fayda var. Bolca uygulama indiren kişilere tavsiyemiz, bilmediğiniz veya güvenli gözükmeyen hiçbir uygulamayı indirmeyin.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.