Windows’un Güvenli Modu Hacke Yol Açabilir mi?

   Windows işletim sistemlerinde yer alan güvenli mod, bilgisayarları daha güvensiz bir hale getirebilir mi?

   Windows’un Güvenli Modu Hacke Yol Açabilir mi?

   Windows işletim sistemine sahip kişiler, cihazlardaki pek çok sorunda direk güvenli mod üzerinden işlem yapabilirken, güvenli mod ile ilgili gündeme gelen son bilgilerde ciddi bir güvenlik açığının olabileceği belirtildi.

   Güvenli modda açık mı var?

   Bilgisayarın güvenli modda çalıştırılması ile birlikte kullanıcının bilgisayardaki tüm bilgilerin ele geçirilebileceği açıklanırken, bu konuda ciddi bir güvenlik açığının yer aldığı öne sürüldü.

   Güvenlik uzmanları, yaptıkları bir araştırma sonucunda Windows 10’u güvenli modda başlatılarak bir silaha dönüşebileceğini keşfetti. Güvenli modda bulunan bir açıktan yararlanan hackerlar, bilgisayarların kullanıcı bilgilerine ulaşabiliyorlar. Konuyla ilgili gündeme gelen bilgiler CyberArk adlı bir firma tarafından paylaşırken bu açığın uzun süreden beri var olduğu ve pek çok hackerın da sistemlere sızma noktasında bu açıktan yararlandığı ifade edildi. Güvenli mod ile sisteme giriş yapan kişiler, kişilerin kullanıcı adından şifrelerine kadar tüm detaylara erişme imkânı elde ediyor. Bu da kısa süre içerisinde cihazın ve bilgilerin güvensiz bir hale gelmesine neden oluyor.

   Windows 10’da durum ne?

   Araştırmaların Windows 10 için de yapıldığı bilinirken, Windows 10’da da sorunun çözümü bulunabilmiş değil. Bu bakımdan şu ana kadar güvenli modda ki sorunlar Windows 10 ile birlikte devam ediyor. Önümüzdeki günlerde Microsoft tarafından yayınlanacak yeni güncelleme ile birlikte cihazlardaki bu sorunun giderilmesi bekleniyor.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.