Venezuela Başkanına Suikast Girişimi Kim Tarafından Nasıl Yapıldı?

   Venezuela Cumhurbaşkanı Maduro’ya patlayıcı yüklü iki drone ile suikast girişimi düzenlendi. Madura herhangi bir yara almazken 7 Ulusal Muhafız askeri yaralandı.

   Venezuela Başkanına Suikast Girişimi Kim Tarafından Nasıl Yapıldı?

   Venezuela hükumeti, Cumhurbaşkanı Nicolás Maduro’ya Cumartesi günü canlı bir konuşma sırasında suikast girişimi düzenlendi. Saldırının konuşmanın yapıldığı yerin yakınlarında patlayıcı yüklü iki drone ile gerçekleştirildiği öğrenildi. Saldırının sorumluluğunu ise Twitter’da yaptıkları bir paylaşımla “T-shirt Giyen Askerler” adında bir grup üstlendi. Daha önce adı duyulmayan bu grup hakkında henüz detaylı bilgiye ulaşılabilmiş değil.

   Maduro, suikast girişimi esnasında Karakas’ta ülkenin Ulusal Muhafızları’nın 81. Yıldönümünü anlatan bir etkinlikte konuşuyordu. Konuşmasının ortasında duyulan bomba seslerinin ardından devlet kanalının verdiği canlı yayın kesildi ve Maduro’nun korumaları devreye girdi. Saldırıda 7 Ulusal Muhafız askeri yaralandı.

   Venezuela suikast girişimi kim tarafından yapıldı?

   Olay yerine gelen itfaiyeciler hükümetin raporuna itiraz ettiler ve patlamanın “bir apartman dairesinde gaz tankı patlamasının” sonucu olduğunu söylediler. Ancak Reuters saldırının “T-shirt Giyen Askerler” adı verilen az bilinen bir grup tarafından patlayıcı yüklü iki drone ile yapıldığını doğruladı. Patlayıcı yüklü iki drone keskin nişancılar tarafından vurularak etkisiz hale getirildi. Aynı zamanda Maduro, saldırının arkasında Kolombiya ve Amerika Birleşik Devletleri’nin olduğunu, birkaç şüphelinin gözaltına alındığını söyledi.

   Venezuela Cumhurbaşkanı’na düzenlenen bu suikast girişimi dronların amacı dışında kullanılarak ne kadar tehlikeli bir hale getirilebileceğinin en iyi örneklerinden birisi. Umarım devletler bu oyuncakların silahlandırılmasını engelleyerek amaçları doğrultusunda kullanılmasını sağlarlar ve daha fazla acı olaya şahit olmayız.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.