Uzay Mekiği Nedir?

   Uzay mekiği, 1980’li yıllardan itibaren hayatımıza giren, uzaya gidip döndükten sonra tekrar kullanım şansı bulunan özel bir uzay aracıdır.

   Uzay Mekiği Nedir?

   Uzay mekiği, 1980’li yıllardan itibaren hayatımıza giren ve NASA tarafından geliştirilen, uzaya gidip gelindikten sonra da tekrar kullanım şansı bulunan özel araçlardır. Bu araçlar sayesinde, uzay araştırmalarındaki maliyetler hem en aza indirilmiş oluyor hem de uzay çalışmaları sırasında insanların da seyahat edebilmesi adına bir özgürlük getirilmiştir.

   Bu araçlar, yörüngeye girmesi ile birlikte kısa sürede dünyanın çevresini 28 bin kilometrelik bir hız ile dolanmaya başlamaktadır. Bu hıza ulaşmasının ardından ise tek tur 90 dakikalık süre içerisinde tamamlanmış olmaktadır. Araştırmalarımıza göre, ilk uzay mekiği, Boeing şirketi tarafından yapılmış ve şuan Columbia’da sergilenmektedir.

   Boeing şirketi tarafından yapılmış olan bu özel uzay mekiği, tam 9 yılda kullanıma hazır hale getirilmiştir. Mekiğin hazırlanması ve test sürecinin geçilmesinin ardından ise, astronotlar ilk deneyimlerini elde etmiş. Bu ilk deneyimde ise ortaya birçok ilginç bilgi ortaya çıkmıştır. Çünkü, mekik ile birlikte uzaya yapılan yolculıkta, her 45 dakikada bir olacak şekilde astronotlar güneşin doğuş ve batışını görebilmiştir.

   Geliştirilen ilk uzay mekiği ile birlikte, uzay çalışmalarına daha çok zaman ayrılmış ve elde edilen sonuçlar da bilim dünyasını şaşırtmaya yetmiştir. Durum böyle olunca Boeing firması tarafından ilk mekiğin beraberinde 4 ayrı mekik daha üretilmiştir.

   Şuan dünya genelinde bilindiği gibi uzay çalışmalarına en çok yatırım Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlı NASA’dır. Şuan NASA verilerine bakıldığı zaman aktif olarak kullanılan ve her geçen gün de yeni özellikler ile donatılan 4 özel mekiğin bulunduğunu söyleyebiliriz.

   Uzay mekiğinin dikkat çeken özellikleri nelerdir?

   Uzay mekiği nedir denildiği zaman kişilerin bilinç altında aniden birçok görsel belirmektedir. Ancak, bu araçlar sadece bir görselden ibaret değil, kişileri şaşırtacak onlarca farklı özelliğe sahiptir. Bunların özelliklerine baktığımız zaman ilk olarak ulaşabildikleri hızlardan söz edebiliriz. Çünkü, uzay mekikleri yörüngeye girmesi ile birlikte, saatteki hızı 28 bin kilometreye kadar çıkabilmektedir. Ayrıca, ulaştıkları hız kadar kat ettikleri mesafe de bir o kadar dikkat çekicidir.

   Çünkü uzay mekiği yörüngeye girmesi ile birlikte yaklaşık olarak 820 milyon kilometre yol kat edebilmektedir. Bu mesafe de Dünya ve Jüpiter arasındaki mesafenin yaklaşık olarak 1.3 katı kadardır.

   Yörüngede binlerce kilometre hıza ulaşan bu mekikler, dayanıklılığı da dikkat çekmektedir. Uzay mekiği özel yüzeyi sayesinde 30 bin Santigrat dereceye kadar dayanabilmektedir.

   Yüksek sıcaklıklara kadar dayanabilmesinde ise üzerinde bulunan levhaların büyük bir payı bulunmaktadır. Bu levhalar uzay mekiklerinin sıcaklığa karşı direnç sağlamasında yardımcı olurken, aynı zamanda mekiğin yörüngeye girmesi ile birlikte iç sıcaklığını da dengeleyici niteliktedir.

   Son olarak uzay mekiklerinin ağırlığından da söz etmek gerekmektedir. Şuan dünya üzerinde bulunan bu mekiklerden en ağırı 80.7 ton ağırlığındadır ve bu da ağırlıkları ile bilinen Afrika fillerinden ortalama olarak 14 tanesine denk gelmektedir.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.