Uzaktan Müşteri Edinimi (Digital Onboarding) Nedir?

   Digital onboarding, uzaktan müşteri sağlayabilme ve yapılan bütün işlemlerin küresel anlamda güvenlik çerçevesi içerisinde gerçekleşmesini öngören dijital bir sistemdir.

   Uzaktan Müşteri Edinimi (Digital Onboarding) Nedir?

   Birçok farklı alanın dijital açıdan destekleniyor olması önemli bir faydayı ortaya çıkarmıştır. Özellikle şirketlerin tasarruf anlamında birçok masrafın önüne geçilmesi dijital çözümlerle mümkün hale getirilmiştir. Diğer taraftan ticari anlamda varlığını kanıtlamaya çalışan farklı ölçeklerdeki bütün yapılar mevcut gelişmelere entegre olabilme noktasında da dijital dünyanın bir parçası olmak durumundadır. Bu açıdan kısa süre önce dünyadakine benzer şekilde ülkemizde de digital onboarding uygulamaları ön plana çıkmıştır. Uzaktan müşteri edinimi olarak ülkemizde yer bulan bu hizmetler finans kuruluşlarının dijital ihtiyaçlarını karşılamaları noktasında sağlanan başlıca uygulamalar arasında yer almaktadır. Bu açıdan digital onboarding hakkında merak edilen çok sayıda önemli detay bulunmaktadır. Digital onboarding kullanım alanları hakkında ise; bu alanda değerlendirilen dijital araçlar gibi çok sayıda önemli ayrıntıdan bahsetmek mümkündür.

   Uzaktan müşteri edinimi (Digital onboarding) ne işe yarar?

   Digital onboarding, uzaktan müşteri sağlayabilme ve yapılan bütün işlemlerin küresel anlamda güvenlik çerçevesi içerisinde gerçekleşmesini öngören dijital bir sistemdir. Bu anlamda çok kısa süre önce ülkemizde yasal hale gelen çeşitli kanun ve yönetmeliklerle düzenlenen uygulamalar finansal kuruluşları yakından ilgilendirmektedir. Bankalar, çeşitli şirketler, ticaret ortaklıkları, dijital para gibi niteliği ve ölçeği farklı olan bütün finans kuruluşları müşterilerine uzaktan erişebilme imkânı ile kısa sürede önemli bir tasarruf durumunu ortaya çıkarmaktadır. Ancak dijital ortamın gerekliliği sebebiyle mevcut risklerin ortadan kaldırılması, dolandırıcılık ve yolsuzluk faaliyetlerinin önüne geçilmesi açısından kimlik doğrulama bağlamında önemli bir açık söz konusu olmuştur. Bu açığın kapanması noktasında da çeşitli ithal araçlar geliştirilerek söz konusu risklerin ortadan kaldırılması sağlanabilmiştir. Bu sayede know your customer sistemleri ile müşteri hakkında %100 doğru ve ulaşılabilir bilgiler kullanılmaya başlanmıştır.

   Uzaktan müşteri edinimi çok daha güvenli!

   Uzaktan müşteri edinimi mevcut maliyetlerin düşürülmesi açısından alınabilecek öncelikli tedbirler arasında değerlendirilmektedir. Şirketlerin içinde bulunduğu mevcut durumu korumak ve olası riskleri ortadan kaldırmak açısından tüm dünya ile entegre edilmiş bu sistemlerden yararlanması oldukça önemli bir ihtiyaçtır. Kara para aklama, terör faaliyetlerinin desteklenmesi, yolsuzluk gibi farklı amaçların önüne geçilmesi açısından yatırımcının güvenliğini en üst seviyeye çıkaran bu sistemler anlamlı yönlendirmelerle yapılmaktadır. Bu sayede finansman sağlayıcılar hem kendilerini korumak da hem de itibar noktasında kısa sürede önemli mesafeler kat edebilmektedir.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.