Uber CEO Seçimi Sona Yaklaşıyor

   Popüler uygulama Uber için uzun zamandır devam eden yeni CEO seçim aşaması yavaş yavaş sona geliyor.

   Uber CEO Seçimi Sona Yaklaşıyor

   Popüler uygulama Uber için uzun zamandır devam eden yeni CEO seçim aşaması yavaş yavaş sona geliyor. İlk olarak Kara Swisher tarafından raporlar yayınlanırken, diğer kaynaklar da aynı şekilde eski General Electric CEO’su Jeff Immelt‘in yakında Uber’in başına geçeceğini söylüyor.

   Travis Kalanick kalmak istiyor

   Birkaç haftadır görüşmeler sürdürülürken, Uber’in kurucularından olan CEO Travis Kalanick‘in haziran ayında istifası istenmişti. Waymo ile olan dava ve firmanın cinsiyetçi yaklaşımları bu ayrılıkta temel etkenlerden birisiydi.

   Fakat Kalanick hâlâ yönetimde kalmaya devam etti ve ilk yatırımcılardan Benchmark Capital ile de sorunlar yaşanıyor. Benchmark, Kalanick’in yönetimden ayrılmasını istiyor çünkü onlara göre CEO firmada yasal ve etik problemlere yol açıyor. Diğer yandan, Kalanick’in destekçisi ve firmanın yatırımcısı Shervin Pishevar da Benchmark’tan Matt Cohler’ın yönetimden çıkarılmasını istiyordu.

   Jeff Immelt hakkında tartışmalar sürüyor

   Diğer yandan riskler oldukça yüksek çünkü Uber’in kâğıt üstünde 68.5 milyar dolar değeri var. Kalanick’in daha önce insanlara CEO olarak devam etmek istediğini söylediği aktarılmıştı. Uber yatırımcılarının ise yeni aday Jeff Immelt’e dair zıt düşünceleri var. Kimi yatırımcılar Immelt’in firmayı doğru yöne kaydıracağını düşünürken, diğerleri ise onun sektörel uzmanlığı olmadığını ve doğru kişi olmayacağını düşünüyor.

   Analist Kara Swisher konuya dair açıklama yaparken, oylamaların 2 hafta içinde biteceğini belirtti. Yani kısa süre içinde Uber’in başına kim geçecek öğreneceğiz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.