Türk Bayrağı Özellikleri ve Ölçüleri Nelerdir?

   Türk bayrağı ölçüleri standart olmakla birlikte üreticilerin hilal ve yıldız işlemelerini oluştururken bu orana uygun üretim yapmaları yasal zorunluluk çerçevesindedir.

   Türk Bayrağı Özellikleri ve Ölçüleri Nelerdir?

   Türk bayrağı, kırmızı renk kumaş üzerine hilal ve yıldız sembollerinin işlenmesi ile oluşur. Kırmızı ve beyaz renkleri hem kültürümüzde hem de tarihimizde öneme sahip renklerdir. Ölçüleri standart olup üreticilerin hilal ve yıldız işlemelerini oluştururken bu orana uygun üretim yapmaları yasal zorunluluk çerçevesindedir. Bu oranlara ve ölçülere uygun olmayan bayraklar hemen toplatılır ve üreticilere ağır yasal yaptırımlar uygulanmaktadır. Türk bayrağının eni boyunun 1.5 katı olarak üretilmektedir.

   Türk Bayrağı Oranlarına Göre Örnek Boyutlar Aşağıdaki Gibidir

   • Boyu 50cm olan bayrağın eni 75cm,
   • Boyu 70cm olan bayrağın eni 105cm,
   • Boyu 150cm olan bayrağın eni 225cm,
   • Boyu 400cm olan bayrağın eni 600cm,
   • Boyu 600cm olan bayrağın eni 900cm olmaktadır.

   Türk Bayrağı Hangi Alanlarda Kullanılır?

   Türk bayrağı kullanım alanı oldukça geniş olup herhangi bir aralığı yoktur. Model bakımından gönder bayrak başka olmak üzere masa bayrak, flama gibi seçenekleri ve farklı ölçüleri vardır. Dolayısıyla Türk bayrağı fiyatları seçeceğiniz modele göre değişir. Özellikle üreticilerin kullandıkları kumaş türü fiyatlandırmayı en çok etkileyen etmendir.

   Türk Bayrağı Fiyatları Nasıl Belirlenir?

   Farklı modellerde ve ölçülerde üretilen bayrakların fiyatları da doğal olarak değişir. Tekli ya da toplu alımlarda bayrak fiyatları için çeşitli kapmayalar yapılabilmektedir. Bunun dışında Türk bayrağı fiyatları hakkında daha kapsamlı bilgi almak için üretici firma ile birebir iletişim kurmalısınız.

   Türk Bayrağı Ulusumuzu Nasıl Sembolize Eder?

   Bayraklar, bir milletin en önemli sembolleri arasında yer alır. Türk bayrağı, şehitlerden aldığı kan kırmızı rengi ile tarihimizde çektiğimiz zorlukların timsalidir. Bu yüzden özellikle milli bayramlarda büyük bir coşku ile işyerlerimizde, okullarda, evlerimizde, sokaklarda bayrağımızı dalgalandırırız.

   Masalar için Üretilen Türk Bayrakları Nerelerde Kullanılır?

   Makam odalarında kullanılan masa bayrağı çeşitleri, kurum ya da firmayı temsil amaçlı kullanılır. Tercihinize bağlı olarak ister Türk bayrağı isterseniz sadece firma logosu ile kullanabilirsiniz. Ancak çoğunlukla Türk bayrağı ile birlikte kullanıldığını görürüz.

   Makam odasında hem prestij sahibi bir imaj yaratmak hem de gelen misafirlerde etki yaratmak için kullanılır. Bayrak kullanımı bu sayede kurumu temsil etmesi açısında ve görüşme sağlamak için gelen insanlarda etki yaratmak için tercih edilmektedir. Aynı zamanda makam arkası bayrak modelleri ile birlikte de kullanılabilir.

   Masa Bayrağı Çeşitleri Kaça Ayrılır?

   Kullanım alanına göre çeşitleri bulunan makam bayrağı modelleri genellikle standarttır. Çok fazla seçeneği yoktur. Genellikle dikdörtgen bayrağın küçük ölçeklerde üretilmesi ile oluşan modellere rağbet vardır.

   Bunun yanı sıra flama bayrak gibi kullanabileceğiniz modelleri ve uzun-ince modelleri de söz konusu. Eğer daha kreatif ve yaratıcı bir model talep ediyorsanız muhakkak üretici firma ile bağlantı kurmalısınız. Bu sayede daha yaratıcı ve estetik bir masa üstü bayrağına sahip olabilirsiniz. Elbette özel tasarımlarda bayrak fiyatları standart fiyatlandırmanın üstünde olabilir.

   Masa Bayrağı Kullanmak Zorunlu Mu?

   Özellikle devlete bağlı kurum ve kuruluşlarda masa bayrağı kullanılmalıdır. Bununla birlikte özel kurumlarda da sıklıkla Türk bayrağı ve firma logosu ile birlikte kullanıldığını görebilirsiniz. Amaç, masa üzerinde çok fazla yer kaplamayacak şekilde firma logosuna ve Türk bayrağına yer vermektir. Bu makam odasında görüşmeye gelen kişileri hem etkiler hem de bulunduğunuz ortama daha kurumsal bir imaj kazandırır.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.