Tekerlekli Sandalye Tarihçesi

   Tekerlekli sandalye tarihçesi incelendiğinde farklı kullanım amaçları olsa bile 1500lü yıllara uzandığı görülebilir.

   Tekerlekli Sandalye Tarihçesi

   Tekerlekli sandalye doğuştan gelen bir rahatsızlık ya da sonradan gelişen bir hastalık, kaza durumunda yürüme konusunda problemler yaşayan kişiler için üretilir. Bunların kullanımı oldukça eskidir.

   Örnek olarak 1595 yılında İspanya kralı II. Felipe, kolları ve ayakları dinlenme pozisyonunda olmak üzere bir tekerlekli sandalye kullanmıştır. Bunun dışında farklı sandalye türleri de vardır. Ne var ki bugün kullanılanlara benzeyen ilk modeller 18. yüzyıl itibariyle başlamıştır. Bunların iki büyük öne tekeri mevcut olup her iki yanında küçük arka tekerlekler vardır.

   19. yüzyıla gelindiğinde ise tekerlekli sandalyeler genellikle ahşap ve hasırdan imal edilmiştir. İlk tekerlekli sandalye patenti ise 1869 yılında alınmıştır. Bu arka tekerlekler ile çalışan, iki elle kullanılan bir modeldir. Özellikle 1. Dünya Savaşı sonrasında savaştan etkilenen kişiler tarafından kullanılmıştır.

   Tekerlekli sandalyeler, ilk imal edilmesi ardından zaman içerisinde gelişmiştir. İlk katlanır modeller, 1932 senesinde tasarlanmıştır. Elektrik ile çalışan ilk model 1924’e dayansa da, ilk ileri itişli sandalye 1950 yılında George Klein tarafından tasarlanmıştır.

   Tekerlekli Sandalye Modelleri

   Tekerlekli sandalyeler oldukça eskiye dayanan araçlardır. Zaman ilerleyip teknoloji geliştikçe bunların özellikleri de değişmiştir. Günümüzde manuel elektrikli sandalye modelleri, kişilere pratik bir şekilde elleri ile hareket ettirmesini sağlamaktadır. Bunun yanı sıra arkadan kontrol etmek de mümkündür.

   Bunların yanı sıra akülü tekerlekli sandalye modelleri de mevcuttur. Bu opsiyonlar adından da anlaşılabileceği gibi aküyle çalışır. Böylece daha kolay şekilde hareket etmesi, manevra yapması mümkündür.

   Eğer tekerlekli sandalye alacaksanız, bu bakımdan günümüzde pek çok seçenek vardır. Çünkü her yürüme problemi olan kişinin isteği ve ihtiyacı farklılık gösterir. Bu bakımdan ilk olarak kullanacak kişilerin ölçüleri ve sandalye karşılaştırılmalı, uygunluğu görülmelidir.

   Bunun yanı sıra tekerlekli sandalyelerin özellikleri de birbirine göre farklılık gösterir. Dolayısıyla teknik yapısının nasıl olduğu da incelenmelidir. Eğer akülü bir model alacaksanız her bir akülü sandalyenin farklı mesafeleri kat edebileceği unutulmamalıdır.

   Kendiniz veya bir tanıdığınız için tekerlekli sandalye almayı planlıyorsanız, https://www.tekerleklisandalyeci.com tarafından sunulan farklı seçenekleri inceleyerek aralarından karar verebilirsiniz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.