Tekerlekli Sandalye Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

   Model ve kullanım alanı gibi özellikleri değerlendirdiğinizde, tekerlekli sandalye alırken dikkat edilmesi gereken bazı ufak detaylar büyük önem taşıyabiliyor.

   Tekerlekli Sandalye Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

   Tekerlekli sandalye ürünleri medikal alanda kullanıcılarına ve hasta yakınlarına büyük destek sağlayan önemli teknolojik araçlar arasında yer alıyor.

   Ülkemiz Türkiye’de aile ve sosyal hizmetler bakanlığı geçmiş yıl verilerine göre Ulusal Engelli Veri Sisteminde kayıtlı ve hayatta olan engelli sayısı; 1.414.643 erkek, 1.097.307’si kadın olarak belirlenmiş olup toplam sayı (2021 eyhgm istatistik bülteni) 2.511.950’dir. Ağır engeli olan kişi sayısı 775.012’dir.

   Nüfusa oranla sayının yüksek olması bu alanda yapılan araştırma geliştirme çalışmalarını etkilemekte, her geçen gün bu doğrultuda çok farklı ihtiyaçlara çözüm üreten ürünler ortaya çıkmakta. Tekerlekli sandalye ürünlerinin kullanım alanı oldukça geniş. Hem fiziki hem de zihinsel engelli bireylerin ihtiyaçlarına uygun ürün seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar mevcut.

   Model ve kullanım alanlarıyla birlikte bunları ele almak gerekirse, tekerlekli sandalye seçerken bazı ufak detaylar büyük önem taşıyabiliyor.

   Öncelikle ürün seçimi yapılırken kullanıcı veya hasta yakınıysanız uygun ölçüde, kullanıcıya uygun, ortopedik olarak kullanım sağlayacak bir model seçimi sizin için belirleyici faktörlerin en başında yer alırken, yüksek kilo oranı kullanım ve taşıma durumu da belirleyici etkenler arasında yer alıyor.

   Sıklıkla yer değiştiren bir kullanıcı portatif olmayan, taşınması güç, ağır ve katlanabilir özellikleri barındırmayan bir ürünü tercih etmesi ilerleyen süreçte ciddi sorunlara neden olabilir.

   Hasta yakınıysanız refakatçı desteğine sahip birçok ürüne ulaşmanız mümkün, sizin müdahale edebileceğiniz fren sisteminin olduğu, tekerlekli sandalye üzerindeki kontrol kumandasına ek olarak uzaktan kumanda sisteminin de dahil olduğu, akülü tekerlekli sandalye modellerini tercih etmeniz, hem hastanızın seyahat ve güvenliğini garanti altına alırken hem de kullanım açısından sizlere de büyük fayda sağlayacaktır.

   Tekerlekli sandalye alırken dikkat edilmesi gerekenler

   Tekerlekli sandalye seçimi ve kullanım alanları

   Kullanıcı sizseniz fiziki durumunuz el veriyorsa manuel tekerlekli sandalye seçeneğini değerlendirebilirsiniz. Manuel tekerlekli sandalye modelleri birçok farklı alanda kullanılabilmekte, modeller arasında kolay katlanabilir, taşınması ve ağırlık konularında sorun olmayan, spor ve gezi gibi farklı alanlarda kullanım sağlayacağınız örneklere ulaşmanız mümkün.

   Akülü tekerlekli sandalye modelleri ise daha uzun mesafeler yol alabileceğiniz elektrikli ürünlerin başında yer alıyor. Akü tipi ve kapasitesine göre saatlerce kullanım sağlanması mümkün, medikal konuda güç durumda olan birisiyseniz, refakatçı desteğiniz bulunmuyorsa ya da hastanızın ev, ofis ya da halka açık alanlarda özgürce hareket etmesini istiyorsanız akülü tekerlekli sandalye ürününü tercih etmeniz çok daha iyi olacaktır.

   Ürün seçimi yapılırken ürünün temel iskelet sistemi, üzerinde kullanılan parça sırt dayama, oturma ve kolçak kısımlarının ortopedik olup olmadığı, akü tipi, garanti süresi ve kaç yıl parça desteği verileceğine dair bilgileri önceden belirleyerek, araştırarak almanız sonradan yaşayacağınız soru ve sorunların büyük bir ölçüde önüne geçecektir.

   Bazı kategori ve ürün gruplarında güvenlik ya da konfor özelliklerini arttırma yönünde özel çalışmalar yapılması mümkün. Bunun hakkında destek sağlayacak firmaların başında https://www.tekerleklisandalyeci.com gelmekte. 20 yıllık tecrübesi, deneyimli kadrosu ile ürün seçimi yaparken, satın alımlar ya da bağış konuları gibi birçok konu da soru ve sorunlarınız için iletişime geçmeniz mümkün.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.