Tablet Satışlarında iPad Zirvede Ancak Tablet Kullanıcıları Azalıyor

   Tablet satışlarında Samsung ve Amazon ise iPad’in hemen ardından geldiler.

   Tablet Satışlarında iPad Zirvede Ancak Tablet Kullanıcıları Azalıyor

   Kim yeni bir tablet ister? IDC adlı araştırma firmasından gelen yeni raporlara göre artık pek fazla insan bu cihazlara rağbet etmiyor. Son üç yıldaki toplam 12 mali çeyrek dönemine bakıldığında tablet satışları düzenli olarak azaldı. Geçen yıl aynı dönemde 42.3 milyon tablet satılırken, bu yıl ise rakam 40 milyona geriledi.

   Apple, Samsung ve Amazon zirvede

   Üç büyük üretici olan Apple, Samsung ve Amazon bir araya gelince sektörün yüzde 66.7’sini elinde tutarken, geçen yıl ise bu oran yüzde 57.2’ydi. Her ne kadar tabletlere olan rağbet azalsa da Apple ile Amazon’un üçüncü çeyrek satışları geçen yıla göre arttı. Samsung ise pek memnun sayılmaz çünkü yüzde 7.9’luk düşüş var. Geçen yıl aynı dönemde 6.5 milyon olan satışlar bu sene 6 milyona indi.

   Apple zirvede kalmaya devam etse de teknoloji devi firma da eskisi kadar tablet satamıyor. IDC’ye göre iOS 11 güncellemesi iPad Pro’nun cazibesini arttırdı fakat PC ve mobil sektördeki diğer alternatifler piyasanın hâkimi olmasını engelledi.

   Tabletler neden eskisi kadar satmıyor?

   IDC’ye göre tablet pazarının gerilemesinin sebebi ise bu cihazların kullanım ömrü. Firmaya göre insanlar PC ile aynı mantıkta tablet alıyor, yani satın alımın ardından uzun süre kullanmaya devam ediyor.

   Akıllı telefonların giderek güçlenmesi ise insanların daha çok bu ürünlere yönelmesini sağladı.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.