SpaceX’in Uzay Aracı Dragon Kapsülü Görevden Döndü

   SpaceX’in ağustos ayında kargo aracı şeklinde uzaya malzeme götürmek için gönderdiği Dragon Kapsülü geri döndü.

   SpaceX’in Uzay Aracı Dragon Kapsülü Görevden Döndü

   SpaceX’in kargo aracı şeklinde uzaya malzeme götürmek için gönderdiği Dragon kapsülü başarıyla Dünya’ya iniş yaptı ve Pasifik Okyanusu’na düştü.

   SpaceX’in Dragon kapsülü süper bilgisayarla geri döndü

   Dragon, Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) SpaceX’in CRS-12 malzeme tedarik göreviyle ağustos ayında gönderilmişti. Kapsül ISS’den pek çok deneysel yükle dönerken, bunların arasında HPE tarafından özel yazılım testleri için hazırlanmış bir süper bilgisayar da bulunuyordu. Ekstra donanım değişikliği yapılmayan bu standart süper bilgisayar, uzaydaki zorlu koşullarda da çalışmak için yapılmıştı.

   Dragon aynı zamanda pek çok deney sonucu da getirirken, yaklaşık bir ay kadar ISS’de konuşlanmış hâlde kaldı ve paraşütler yardımıyla başarıyla okyanusa iniş yaptı. Kapsülde araştırmacıların analiz edeceği pek çok malzeme yer alıyor.

   SpaceX Dragon kapsülleri

   Bu da SpaceX’in ISS’ye 12. başarılı malzeme tedarik görevi olurken, firmanın birden fazla Dragon kapsülü bulunuyordu. Fakat bundan sonra tamamen yenilenmiş Dragon kapsüller kullanılacak.

   SpaceX, ilk Dragon kapsülünü bu yıl haziran ayında kullanmıştı. Toplam 6 tonluk yük taşıyabilen araç ilk olarak 2012 yılında tasarlanmıştı. Aracın 2018 yılında içinde insanla uzaya gönderilmesi beklenirken, çalışmalar NASA ile ortak şekilde yürütülüyor.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.