SpaceX 2017 Yılında Rekor Kırdı

   SpaceX, Elon Musk ile geride bıraktığımız senede tam 18 tane başarılı roket gönderimi gerçekleştirdi.

   SpaceX 2017 Yılında Rekor Kırdı

   SpaceX, 2017 yılındaki 18. roket gönderimini de tamamladı ve özel bir uzay firması için rekora imza attı. Bu SpaceX tarafından tek bir yıl içinde gönderilen en çok roket miktarı olurdu. Daha önceki rekor 10 taneyle sınırlıydı.

   Daha önce de Iridium ile SpaceX beraber alışmıştı

   Dün gerçekleştirilen roket gönderimi Iridium adlı firma için yapıldı. Yörüngeye toplamda 10 adet uydu fırlatıldı. Iridium NEXT adlı firma böylece dördüncü kez SpaceX hizmetlerinden faydalanmış oldu. Ayrıca gönderilen roket daha önce başarısını kanıtlayan Falcon 9’du. Falcon 9 Haziran ayında bir kez daha Iridium için kullanılmıştı. Iridium, daha önce ocak ayında SpaceX ile birlikte çalışmıştı.

   SpaceX, gönderimi ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki Vandenberg Hava Üssü’nden gerçekleştirildi. Los Angeles’ta yaşayan vatandaşlar da bu sırada oldukça hoş görüntülere tanık oldular ve an be an roketin yörünge dışına doğru çıkışını izlediler. Hatta görüntüler pek çok kişi tarafından Twitter, Facebook gibi sosyal medya platformları aracılığıyla paylaşıldı.

   Iridium, ilerleyen dönemlerde yine NEXT uyduları için gönderimler yapmayı planlıyor ve dolayısıyla SpaceX’le olan ortak çalışmaları devam edecek.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.