Samsung Sesli Asistan Sistemi Bixby Geliştiricilere Açılıyor

   Samsung, asistanı geliştiricilere açmakla yetinmeyip çeşitli bilgileri geliştiriciler ile paylaşıp ilk geliştiricilere de ödeme yapacak.

   Samsung Sesli Asistan Sistemi Bixby Geliştiricilere Açılıyor

   Samsung’un uzun bir geliştirilme sürecinden sonra kullanıma sunduğu sesli asistan sistemi Bixby, geliştiricilere açılması ile gündemde.

   Bir türlü dil desteğini geliştirememesi ile eleştiri oklarının hedefi olan Bixby, bir süre önce İngilizce desteği neticesinde ülkemizde de kullanılabilir olmuştu.

   Özellikle Siri karşısında ne yazık ki yaygınlık kazanamayan sesli asistan, Amazon tarafından geliştirilen Alexa karşısında da yenilgiye uğradı.

   Şu anda en çok tercih edilen sesli asistan sistemlerinden Alexa, bu başarısını bir nebze olsa da geliştiricilere açık olmasına borçlu.

   Nitekim bu durumu göz önünde bulunduran Samsung, aynı politikayı edinmeye hazırlanıyor. Buna göre Bixby, yakın zamanda geliştiricilere açılabilir.

   Böylelikle üçüncü parti yazılım geliştiricileri, sesli asistan için yeni projeler üretebilecek.

   Samsung, Bixby’e ivme kazandırmak istiyor

   Görünüşe bakılırsa Samsung, Bixby’nin elde ettiği başarıdan pek memnun değil. Bu konuda ortaya atılan iddialar, şirketin sesli asistan konusundaki pazar payını arttırmak istediğini söylüyor.

   Bixby her ne kadar kullanışlı bir sesli asistan olsa da ne yazık ki geniş ölçekte pek de kullanılmıyor. Samsung, bu durumun değişmesi için önemli bir adım atacak gibi.

   Asistanı geliştiricilere açmakla yetinmeyecek olan Samsung, bunun yanında çeşitli bilgileri geliştiriciler ile paylaşacak. Özellikle Alexa’da karşımıza çıkan temel bilgilerin geliştiricilere aktarılması fikri, bu noktada uygulanabilir.

   Bu konuda sıkı bir çalışma içerisine gireceği tahmin edilen Güney Koreli teknoloji devinin ayrıca ilk geliştiricilere bir miktarda ödeme yapması gündemde. Amacın Bixby için özendirici bir politika uygulamak olduğu görülüyor.

   Bu güne kadar Bixby neden isteneni veremedi?

   Samsung, sesli asistan teknolojisine oldukça geç adım attı. Hali hazırda Apple, Siri ile büyük bir yol kat etmiş durumda.

   Siri, Türkçe de dahil olmak üzere pek çok dili destekliyor. Rakipleri bu denli başarılar sağlamışken Samsung’un gecikmeli bir şekilde rekabete dahil olduğu rahatlıkla söylenebilir.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.