Samsung Akıllı Saatler Artık Android Olmayacak mı?

   Android Wear tabanlı olan ilk akıllı saatini 2014 senesinde tanıtan Samsung’un artık akıllı saatlerini Android tabanlı üretmeyeceği yönünde bazı iddialar mevcut. İşte detaylar!

   Samsung Akıllı Saatler Artık Android Olmayacak mı?

   IDC tarafından açıklanmış olan son verilere göre akıllı saat pazarının % 21’lik bir dilimini elinde bulunduran Samsung, ürün yol haritasına ilişkin olarak önemli açıklamalarda bulundu. FastCompany sitesine konuşmuş olan Samsung yetkilisi, giyilebilir teknoloji kategorisinde Tizen işletim sistemi ile yollarına devam edeceklerini bildirdi.

   Dünyaca ünlü teknoloji devi Samsung, 2013 yılında Galaxy Gear modeli ile akıllı saat pazarına giriş yapmıştı. Firma tarafından özelleştirilmiş bir Android işletim sistemi ile çalışan bu akıllı saat, çok zaman geçmeden güncelleme kapsamında cihazın Tizen işletim sistemine döndürülmesi kararı alındı.

   Firmanın ilk Android Wear tabanlı akıllı saati ise Gear Live oldu. 2014 yılında gerçekleşmiş olan Google I/O etkinliği kapsamında tanıtılan bu akıllı saat ne yazık ki kullanıcıların ilgisini çekmeyi tam anlamı ile başaramadı.

   Samsung Tizen’in daha verimli olduğunu düşünüyor

   Samsung’a göre, Tizen işletim sistemi ile yola devam etmenin son derece haklı gerekçeleri var. Öncelikle pil verimliliği hususunda Tizen, Android Wear platformunun oldukça önünde. Bunun yanı sıra Samsung bir de Google’ın Android Wear platformu kapsamında üreticilere birçok kısıtlama getirdiğini iddia ediyor. Tizen tarafında eli çok daha güçlü olan Samsung, bu hususta farklı ürün çözümleri geliştirebiliyor. Uygulama desteği kısmında ise Tizen, watchOS ve Android Wear’ın gerisinde kalıyor.

   Samsung tarafından geliştirilmiş olan bu Tizen işletim sistemi, önümüzdeki süreçte yepyeni iki cihazda daha yer alacak. IFA 2016 kapsamında tanıtılacak olan Gear Fit 3 akıllı bileklik ile Gear S3 akıllı saat Tizen işletim sisteminden hayat bulacak iki cihaz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.