QWERTY Klavyelerin Ömrü Bitiyor mu?

   QWERTY olarak tanımlanan yeni klavyelerin kısa bir süre içerisinde kullanımdan kalkacağı iddia edildi.

   QWERTY Klavyelerin Ömrü Bitiyor mu?

   Microsoft yöneticisi tarafından kapalı kapıların ardından yapılan görüşmelerde QWERTY klavyelerin kaldırılması yönünde bir kararın alınacağı ve kısa süre içerisinde QWERTY klavye kullanmanın mümkün olmayacağı söylendiği öne sürüldü.

   QWERTY gereksiz olacak

   Bu konuda en önemli detay ise gelecekte klavye kullanımlarının çok daha farklı bir halde olacak olması. Öyle ki kullanıcıların ses ve hareket algılama sistemleri üzerinden klavye kullanabilmesinin mümkün olması ve klavyelerin yüz takip sistemi ile donatılması kişilerin klavye tuşlarına dokunmasına gerek kalmadan kolay bir şekilde yazı yazmasını ya da bilgisayarı yönetmesine sağlayacak.

   Değişim zorunlu

   Bilgisayar ve cep telefonları için geliştirilmiş olan QWERTY klavyelerin kullanım dışı kalması klavye açısından büyük bir yenilik sağlayacak. Öyle ki 19. yüzyılda geliştirilen ve 19. yüzyıldan itibaren günümüze kadar çok fazla gelişme yaşanmadan kullanılmaya devam eden klavyelerin hala aynı şekilde kullanıma sunulmasının, özellikle üreticiler tarafından uygun görülmediği ve bu konuda değişikliğin yapılmasının zorunlu olduğu ifade ediliyor.

   Klavyeler ile ilgili gündeme gelen bilgilerde şu an için kesin tarihler ve yeni cihazlar hakkında bilgiler paylaşmış değil. Fakat dokunmatik sistemlerin geliştirilmesi ve aynı zamanda yüz tanıma gibi farklı teknolojilerin de piyasada kullanılmaya başlanması klavyeler için de önemli bir değişimin yaşanacağını gösteriyor. Bu bakımdan 2017 yılında olmasa da 2018 yılı itibariyle bilgisayar donanımlarında daha yeni teknolojilerin kullanılması ile birlikte büyük bir değişikliğin yapılmasına kesin gözüyle bakılıyor.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.