Qualcomm: Yenilik Arabada Olur, Telefonda Değil

   Büyük şirketin CEO’su gelecek planlarına dair ipuçları da verdi.

   Qualcomm: Yenilik Arabada Olur, Telefonda Değil

   Başarılı çipset üreticisi Qualcomm’un CEO’su Steve Mollenkopf’a göre, eğer aradığınız şey yenilik ve inovasyonsa, bunu cep telefonunuzda değil arabanızda aramalısınız. Firma yöneticisi Frankfurt Auto Show’da bir dizi açıklama yaparken, önümüzdeki 10 yıl içindeki en heyecan verici yeniliklerin otomotiv sektöründe gerçekleşeceğini dile getirdi. Aslında akıllı telefon piyasasında olduğu gibi, buradaki trendi de yakalayıp avantajı ele almak Qualcomm için oldukça önemli bir fırsat olurdu.

   Bugünün pek çok telefonunda Qualcomm imzalı Snapdragon işlemciler yer alırken, Samsung Galaxy Note 8, LG V30 ve Essential Phone gibi en çok satan telefonlarda ise Snapdragon 835 çipset yer alıyor. Bu arada Qualcomm Apple için de bir miktar çip tedariki yapıyor fakat aynı zamanda iki firma arasında uzun süredir devam eden bir patent davası da var.

   Qualcomm da ağırlığı otomotive verebilir

   Diğer yandan, Mollenkopf’u dikkatini otomobil sektörüne verdiği için de suçlayamayız. Araştırma firması IDC’ye göre 2021 yılına kadar otomotiv sektöründeki çip ve iletken satışı 50.1 milyar dolar seviyesine artacak. Bu da geçen yılın rakamlarına göre yüzde 52 artış anlamına geliyor. Şu anda Qualcomm’a baktığımızda ise kendileri bağlantı, hesaplama ve elektrikleştirme alanlarına odaklanıyorlar. Hedefleri ise araçları daha hızlı hâle getirmek değil, birbirleriyle güvenlik ve bakım gibi sebeplerden ötürü iletişime geçebilmelerini sağlamak.

   Akıllı telefonlar yavaş yavaş 5G ve Gigabit LTE çağına geçerken, Mollenkopf’a göre otomotiv sektöründeki teknolojiler de hızla değişecek.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.