Otonom Gemi İçin Intel Önemli Bir Hamle Yaptı

   Rolls Royce ve Intel mürettebat ve kaptan olmaksızın hedeflenen noktaya ulaşabilen gemiler için kolları sıvadı!

   Otonom Gemi İçin Intel Önemli Bir Hamle Yaptı

   Dünyanın en büyük işlemci üreticilerinden biri olan Intel, teknoloji sektöründeki varlığını daha da arttırma niyetinde. Gelen bilgilere bakacak olursak şirketin yakın zamanda otonom sektöründe epey büyüme kaydedeceğini söyleyebiliriz. Zira Rolls Royce ile anlaşma yoluna giden işlemci devi, otonom gemi teknolojisi için kolları sıvamaya hazırlanıyor. Dev ikilinin bir araya gelmesi, şimdiden büyük bir heyecan yarattı dahi denilebilir. Geliştirilecek teknolojiler neticesinde verimliliğin ve güvenliğin bir üst seviyeye taşınması amaçlanıyor. Nitekim bu da otonom teknolojisine adım atılarak yaşanacak.

   Kaptan ve mürettebat olmaksızın gidebilen gemiler tasarlanacak

   İki büyük şirketin bir araya gelmesindeki neden, mürettebat ve kaptan olmaksızın hedeflenen noktaya sağlıklı bir şekilde ulaşabilen gemi modelini hazırlayabilmek. Burada Intel’in en önemli rolü ise daha çok yazılım tabanlı oluyor. Elde edilecek olan verileri işleyecek ve beraberinde uygun bir biçimde kullanacak olan Intel, bu sayede sistemin sağlıklı bir şekilde geliştirilmesinde önemli bir rol oynayacak. İlk aşamada LIDAR, termal kameralar, radar ve HD kameralar ile donatılacak olan gemiler, profesyonel gözlem desteği sunacak.

   Herhangi bir kazanın oluşmaması için geminin etrafı söz konusu kameralar ile izlenecek. Rolls Royce, belirtilenlere göre otonom gemi üzerinden günde 1 TB büyüklüğünde veri toplanmasını bekliyor. Intel, geliştirdiği Xeon işlemciler ile hem bu verilerin toplanmasında hem de kullanılmasında önemli bir görev üstlenmiş olacak. Üstelik Xeon işlemcilerinin ne denli önemli olduklarını projeyle birlikte bir kez daha görmek mümkün.

   Kaptan ve mürettebatsız gemiler için biraz daha bekleyeceğiz

   Rolls Royce, daha önce yaptığı açıklamalarda otonom gemilerin ticari kullanımı adına 2025 yılını işaret etmişti. Intel ile olan iş birliğinden ortaya çıkacak olan gemilerin ne zaman kullanıma sürüleceği elbette kesin bir şekilde bilinmiyor.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.