Otomobilin Periyodik Bakımında Nelere Bakılır?

   Aracınızın ilk günkü performansını sürdürebilmesinde periyodik bakımlar büyük öneme sahiptir.

   Otomobilin Periyodik Bakımında Nelere Bakılır?

   Güvenli ve yüksek performanslı bir yolculuk için her aracın periyodik bakıma ihtiyaç duyduğu aşikâr bir gerçektir. Oto servis yalnızca araçta sorun olduğunda değil belli bir kilometreyi aştığınızda bakım ve kontrol için de gitmeniz gereken bir yerdir. Aracınızın ilk günkü performansını sürdürebilmesinde aracınıza gösterdiğiniz özen etkili rol oynar. Periyodik bakım ile araca adeta check up uygulanır ve olası sorunlar büyümeden onarılır, gerekli değişimler yapılır. Peki, özel servis periyodik bakımda nelere bakar? İşte periyodik bakımın kapsam alanları;

   Motor Yağı değişimi

   Araç motorunun randımanlı çalışmasını sağlayan motor yağı, periyodik bakımda değiştirilir. Motorun ısınmasını önlemek, hareketli parçaların sürtünme sebebiyle aşınmalarını en aza indirgemek için periyodik bakımda yağ mutlaka yenilenir.

   Filtre değişimleri

   Oto servis aracın tüm filtrelerini bakım esnasında değiştirir. Yağ, hava, polen, yakıt, hidrolik filtre gibi birçok filtre bulunur ve her biri bakıma dahil edilerek yenilenir. Filtrelerdeki değişim motoru, klimayı, yağ temizliğini, yakıt sağlığını doğrudan etkiler, değişime ihtiyaç duyar.

   Lastik bakımı

   Lastiklerin havası, aşınma durumu, delinmesi gibi çeşitli sorunlar sıklıkla yaşanır. Araç periyodik bakımında servis ustaları lastikleri de kontrol eder, ihtiyaç halinde onarır ya da araç sahibinin onayıyla değiştirir.

   Rot & Balans ayarı

   Aracın sağa ya da sola meyilli olması, titremesi, direksiyon hakimiyetinde zafiyet olması rot – balans ayarında bozukluk olduğunu gösterir. Periyodik bakımda rot – balans ayarları ideal seviyeye getirilir, araç güvenliği artırılır.

   Fren sistemi kontrolleri

   Oto servis aracın fren balatalarını, bağlantı hortumlarını, hidroliğini titiz bir kontrolden geçirir. Fren sistemini oluşturan tüm bileşenler bu esnada kontrol edilir ve gerekli bakımlar yapılır. Frenlerde ihmalkarlığın yapılması güvenliği etkileyeceği için servislerin bu konuda ekstra özen göstermesi beklenir.

   Akü bakımı

   Aracın çalışması için marş motoruna gereken akımı sağlayan akü, periyodik bakım kapsamında ele alınır. Bakım esnasında akünün bağlantı kabloları, voltajı, elektrolit seviyesi, temizliği gibi detaylara odaklanılır, sistemli çalışması sağlanır.

   Far & aydınlatma kontrolleri

   Yolculuk esnasında far ve diğer tüm aydınlatmalar büyük önem taşır. Aracın bakımında far, aydınlatma ve gösterge panelindeki arızalar tek tek kontrol edilir, sorun varsa çözülür. Sürücülerin ihmal ettiği bu detaylar periyodik bakımda oto servis tarafından büyük özenle çözüme kavuşturulur.

   Süspansiyon sistem kontrolleri

   Süspansiyon sistemi her bakımda mutlaka kontrol edilir. Sürüş güvenliğini artıran, konforlu sürüşe zemin hazırlayan sistem, manuel ve cihaz aracılığıyla test edilir, gerekli bakımlardan geçirilir.

   Ateşleme bujisi sisteminin kontrolleri

   Aracın verimli çalışmasında etkili olan ateşleme bujisi, araç içi mekanizmaların kontrolünde ve bakımında servis tarafından incelenir. Gerekli bakımlar yapıldıktan sonra araç çalıştırılarak verimlilik test edilir.

   Egzoz sistemi kontrolleri

   Egzoz sisteminde paslanma ve kaçak problemleri çok yaygındır. Oto servis bakım esnasında sistemde herhangi bir kaçağın ya da pas oluşumunun gerçekleşmediğinden emin olmak ister. Pas ve kaçak halinde ise hemen müdahale eder, sistemin randımanlı çalışmasını sağlar.

   Periyodik bakımı kapsayan işlemler bu rutine sahiptir. Ancak genel kapsam haricinde sürücünün şikâyet ettiği özel bir şey varsa bakım sürecinde bu şikâyet de dikkate alınır, kapsam genişletilir.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.