Orionid Meteor Yağmuru Nedir? Ne Zaman Görülür?

   Türkiye’de dün gece ve bugün gece görülecek olan Orionid Meteor Yağmuru saat kaçta görülür sizler için araştırdık.

   Orionid Meteor Yağmuru Nedir? Ne Zaman Görülür?

   Orionid Meteor Yağmuru nedir?

   Bugün gece olacak olan meteor yağmurunu sizlere sunuyoruz. Türkiye’dende izlenecek olan Orionid Meteor Yağmuru Halley Kuyruklu yıldızının geriye kalan enkaz parçaları olarak bilinmektedir. Bilim adamlarının araştırmalarına göre gece saatlerinde ve havanın ışık silueti az olan bir ortamdan rahatça görülebilecek, üstelik Orionid Meteor Yağmurunu görmek için teleskop, dürbün gibi cihazlara gerek kalmadan çıplak gözümüzle gözlemleyebileceğiz.

   Diğer anlamlarına geçecek olursak.

   Orionid Meteor Yağmuru Türkiye’mizde ne zaman görebileceğiz?

   Halley Kuyruklu Yıldızında geriye kalan enkaz parçalarından 2. si olan Orionid Meteor Yağmuru Ekim ayının 21 ve 22 Ekim gecesi saat 01.00 ile 04.00 arası en iyi gözlemlenecek saatleridir. Ortamın az ışıklı odluğu yerde bize olağanüstü bir şölen olarak gözüküyor. Birçok insan fotoğraf makinesiyle bu görüntüyü yakalamak için günlerce bekliyor.

   Orionid Meteor Yağmuru hakkında diğer bilgiler

   Her yıl olan Orionid Meteor Yağmuru Halley Kuyruklu Yıldızından düşen bir parçacığın Dünya yörüngesine girip kesişmesiyle oluşur. Bu yıl 22 Ekim gece saatlerinde (01.00 ve 04.00) Halley kuyruklu yıldızından akıp düşen Orionid Meteor Yağmurunun en yoğun olarak görülmesi bilim adamları tarafından belirtiliyor. Marshall Uzay Uçuş Merkezi’nde NASA Meteroid Çevre Ofisi’nden edinilen Bill Cooke’nin açıklamasında ‘’ Orionid Meteor Yağmurları bu sene önceki yıllara göre daha zayıf etkinliği olacak’’ dedi. Ayrıca Cooke saatte yaklaşık 12 meteor görebiliriz dedi. Gökyüzü göktaşları ile dolacak bu gece.

   Bu göktaşlarından bazıları şunlar: Jüpiter, Venüs ve Büyük Köpek Takımyıldızında olan en parlak yıldız Sirius’ u ve Orion u görülebilecek. Müthiş bir şöleni kaçırmamak gerekli.

   Konu hakkında yorumlarınızı belirtebilirseniz çok seviniriz 🙂

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.