OpenOffice Tarihe mi Gömülüyor?

   Ücretsiz bir şekilde kullanımımıza sunulan OpenOffice, artık tarihe mi gömülüyor?

   OpenOffice Tarihe mi Gömülüyor?

   Bilgisayarlarında toplantı metinleri, slayt hazırlıkları ya da özel grafik tasarımı yapan kişilerin kullanmış olduğu Microsoft Office programı, bilgisayarların olmazsa olmaz denilen uygulamalarından bir tanesidir. Bilindiği üzere ücretli bir program olmasından dolayı, kullanıcılar bunun alternatifi olan ürünlere yönelmektedir. OpenOffice, burada kullanıcıların başvurduğu etkili, kolay kullanımlı ve ücretsiz uygulamaydı. Fakat OpenOffice uygulaması, uzun süredir güncellenmiyor ve artık bu programın hayatımızda olmayacağı haberleri yayılmaya başladı.

   Tam 14 senedir hayatımızda bulunan OpenOffice, ücretsiz bir şekilde birçok bilgisayarda bulunan ve severek kullanılan bir programdı. Gönüllü verimlilik projesi kapsamında geliştirilen bu ürün, milyonlarca kullanıcı sayısına ulaşmışken, gerekli desteği görememesi ve gönüllü sayısında da ciddi düşüşler yaşanmasından dolayı, kapatılma riski altında. Geçtiğimiz aylarda tekrar gündeme gelen bu yazılım paketinde, ciddi bir açık bulunmuştu. Bu da OpenOffice’in geliştirilmediğinin bir kanıtıydı.

   Bilgi projenin gönüllü başkan yardımcısından geldi

   Uzun bir geçmişe sahip olan OpenOffice programı hakkındaki açıklamaların ilki Dennis Hamilton tarafından geldi. Hamilton, bu projenin gönüllü başkan yardımcısı olarak, ürüne ciddi katkılarda bulunan bir kişidir. E-posta hesabında yayınlamış olduğu mesajda ‘’Projemiz artık emekliye ayrılabilir. Durum çok ciddi.’’ Açıklaması bulunuyordu.

   Bu açıklama ile aslında durumun kesinleştiği söylenirken, projede görev alan diğer gönüllülerden de açıklama geldi. Sorunlar olduğunu kabul eden bu kişiler, kapatılma ya da askıya alma süreci için henüz erken olduğu açıklamalarında bulundu.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.