Opel, Emisyon Skandalı Yüzünden 100 Bin Aracını Geri Çağırabilir

   Son yıllarda gün yüzüne çıkan emisyon skandalları, diğer markaları etkilediği gibi Opel markasını da derinden etkilemişe benziyor.

   Opel, Emisyon Skandalı Yüzünden 100 Bin Aracını Geri Çağırabilir

   Dünya otomobil devlerinden Opel, ne yazık ki 100 bin adet aracını geri çağırabilir. Son yıllarda gün yüzüne çıkan emisyon skandalları, diğer markaları etkilediği gibi Opel markasını da derinden etkilemişe benziyor. Nitekim binlerce aracın geri çağırılma nedeni olarak emisyon skandalına işaret ediliyor. Şirketin Ruesselsheim ve Kaiserslautern tesislerinde bizzat denetleme işlemi yürüten Frankfurt savcılığı, anlaşılan firmaya epey pahalıya patlayacak.

   Dizel emisyon skandalı büyüyor

   Otomobil devlerini derinden etkilemeyi başaran emisyon skandalı, özellikle testlerde yapılan çeşitli hilelerden kaynaklanıyor. Dizel emisyon testlerini manipüle eden yazılım, böylelikle sonuçların yanlış bir şekilde kullanıcılara aktarılmasına yol açıyor. Bu durum, doğrudan yasaların çiğnenmesi ve davanın yürütülmesi anlamına gelebilir. Nitekim alınacak karar sonrasında Opel’in 100 bin aracı geri çağırması gerekebilir. Etkilenen araç modelleri arasında ise Insignia, Zafira ve Cascada yer alıyor.

   Paylaşılan bilgilere göre söz konusu emisyon skandalından 95 binden fazla Euro 6d motorlu dizel araç etkilenmiş durumda. 2012, 2014 ve 2017 yıllarında üretilen araçları kapsayan skandal, maddi olarak şirketin etkilenmesine yol açabilir. Nitekim 100 bin gibi bir rakam, her ne kadar firma büyük olsa da epey fazla. Ayrıca daha önce farklı markaların karıştığı skandala Opel’in de dahil olması gözlerin diğer otomobil üreticilerine dönmesine yol açıyor. Skandal genişlediği ve içerisine daha fazla markayı dahil ettiği için bu durum oldukça normal karşılanabilir.

   Cezai yaptırım ile karşı karşıya

   İçerisinde Opel markasının da yer aldığı PSA Grubu, cezai yaptırım ile karşılaşabilir. Üstelik Opel markasının skandala yol açan hata ile ilgili gerekli güncellemeleri henüz tam anlamıyla uygulamadığı belirtiliyor. Tüm bunların yanı sıra şirketin hisselerinde düşüş yaşanmış durumda. Son birkaç ayın en düşük hisse değeri söz konusu.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.