Nasa Yapay Mars Görevini Tamamladı

   NASA’nın uzayda geçirilecek zamanlar ile ilgili yürüttüğü proje, 12 aylık bir sürenin ardından tamamlandı.

   Nasa Yapay Mars Görevini Tamamladı

   NASA yetkililerinin Havai’de bulunan Mauna Loa Dağı’nın olduğu bir konumda kurmuş olduğu özel bir alanda, Mars ile aynı özelliklerde olan bir habitat oluşturulmuştu. Bu bölgede araştırmalarını sürdürecek olan NASA yetkililerinin arasında mimar, pilot, fizikçi ve toprak bilimciler bulunuyordu. Tam 12 aylık bir sürede araştırmalarına ara vermeden devam eden yetkililer, öncelikli olarak kişilerin Mars’ta bulunduğu süre boyunca psikolojilerinin nasıl bir seyirde ilerleyeceğini anlamak olacaktı.

   Tam bir yıl boyunca uzay ile birebir aynı özelliklere sahip olan alanda yaşamayı başaran astronotlar, burada birçok ilki de gerçekleştirdiler. Öncelikle burada topraktan su elde edebildiler ve kullanıma hazır bir sera da hazır hale getirildi. Yaşananlara bakıldığı zaman bilim kurgu senaryolarının içerisinde olduğumuz düşünülebilir. Fakat tam da gerçeğin ortasında bu ilerlemeler kayda alındı.

   Mars yolculuğu çok yakın zamanda gerçekleşebilecek

   Astronotların bir yıl boyunca ailelerinden ve sosyal hayatlarından tamamen koparak görevlerini üstlendikleri bu deneyde, birçok önemli gelişme de notlar arasında bulunuyor. Topraktan su elde eden, ürün yetiştirilebilecek olduğu ispatlanan ve her şeyden önce de kişilerin kendi istekleri doğrultusunda gelişecek süreçte, psikolojik olarak da bireyler hazırlanabiliyor. Bu durum da Mars’a gidilmesinin önünde bir engel kalmadığını gösteriyor.

   Bu gelişmeleri dikkate aldığımızda Andy Weir’in Marslı romanı aklımıza geliyor. Film haline getirilen romanda, Mars yüzeyinde yalnız kalmayı başaran ve bu süreçte topraktan patates yetiştirildiğini anlatan birçok bölüm bulunuyordu.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.