Nasa Videoları YouTube’de

   Nasa’nın Youtube’a yüklediği videolar sayesinde uzay videolarının tarihini öğrenme fırsatını artık elde etmiş bulunmaktayız.

   Nasa Videoları YouTube’de

   Nasa videoları artık Youtube’de…

   Nasa’nın Youtube’a yüklediği videolar sayesinde uzay videolarının tarihini öğrenme fırsatını artık elde etmiş bulunmaktayız.

   Bilindiği üzere Nasa Uzay ile ilgili kesintisiz olarak canlı yayınlar ve kayıtlar yapıyor.

   Kaydettiği videoları internete peyder pey atmakta olan Nasa, artık bu videoları Youtube’deki kanalında yayınlayacak.

   Dünya’nın en büyük uzay çalışmaları kurumu olarak kabul edilen Nasa uzaya meraklı olan herkesin ve araştırma görevlisi kişilerin araştırmalarına destek olmak amacıyla kendi arşivlerine ulaşımı arttırmış bulunuyor.

   Kendi web sitesinin Armstrong Flight Research noktasına eklediği bilgiler sayesinde ve Youtube kanalının da artık desteği ile Nasa, büyük bir hizmeti uzay severlere açmış bulunuyor.

   Nasa Google aramalarında çalışmalarını yayınlamıyor ve indexlenmesine izin vermiyordu.

   Kullanıcılar bu nedenle Nasa’nın eski çalışmalarına ulaşamıyordu.

   SpaceX firmasıyla meşhur olan Elon Mask da bu durumu doğruladı ve kendisinin dahi bilgilere çok zor ulaştığını ifade etti.

   Nasa’nın Youtbe kanalına neler yok ki!

   X1 robotik iskelet ve sesten hızlı, jet motorlu X43A araştırma mekiklerinin videoları an itibariyle herkesin kullanımına açılmış durumda ve Nasa’nın 200’den fazla video eklemesi bekleniyor.

   Nasa’nın kendi sitesinde ve Youtube’de yıllar önce yüklediği videolar bulunuyordu.

   Ancak bu videolar çok eski ve yapılan yeni araştırmalardan bir hayli uzak.

   Kullanıcılar modern dünyanın modern araştırmalarını ve baş döndürücü hızda gelişen teknolojik gelişmeleri ve uzay araştırmalarını güncel bir şekilde takip etmek istiyorlar ve Nasa buna izin vermiyordu.

   Teknolojik gelişmelerin ve bilgi birikiminin üst üste konuldukça ve kolektif yapıldığı toplumlarda veya uygarlıklarda diyelim, bilgi daha hızlı yol kat eder ve bilim oluşur .

   Bilimsel gelişmelerin belirli bir kesimin tekelinde olması ise oldukça tehlikelidir.

   Orta çağda Kilise kurumunun elinde tuttuğu bilgi otoritesi günümüzde Nasa’nın uyguladığı belge açıklamama politikasından farksız idi.

   Ancak Nasa vizyon değiştirmişse benziyor…

   İlerleyen günlerde Dünya dışı yaşam ile ilgili de açıklamalar yapması beklenen Nasa yakın zamanda bütün argümanlarını olmasa da büyük çoğunluğunu uzay severlere ayıracak gibi görünüyor.

   Dileğimiz o ki Uzay araştırmaları insanlık ve evren adına barışçıl ve çözümsel araştırmalar doğrultusunda devam edecektir.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.