Microsoft 1850 Kişiyi İşten Çıkaracak

   Teknoloji devi firmalar son yıllarda işçi çıkarma konusunda son derece aktif durumda. Bu firmalara şimdi de Microsoft eklendi. Dünyaca ünlü teknoloji devi 1850 kişiyi işten çıkaracak. Peki, neden firma bu kadar kişiyi işten çıkarıyor? İşte detaylar!

   Microsoft 1850 Kişiyi İşten Çıkaracak

   Geçtiğimiz ay dünyadaki en büyük işlemci üreticisi olan Intel, yeniden yapılanma sürecine girdi ve bu kapsamda da tam tamına 12 bin kişiyi işten çıkaracağını açıkladı. Intel’den sonra benzer bir durum da Microsoft cephesinde yaşandı.

   Windows Phone işletim sistemi ile akıllı cep telefonu pazarında diğer güçlü rakiplerine direnememiş olan Microsoft, 2013 yılında Nokia’yı satın aldı ve Lumia serisi adı altında Windows Phone akıllı cep telefonlarının üretimine başladı.

   Akıllı telefon birimi küçülüyor!

   Nokia’nın satın alınması ile birlikte firma bünyesinde yer alan yaklaşık 25 bin kişi Microsoft’a geçiş yaptı. Ancak Windows Phone modellerinin satışlarında ciddi bir düşüş yaşandı ve firma da maliyetleri düşürmek adına 2014 yılında tam 18 bin kişiyi işten çıkarma kararı aldı.

   Bu olaylar sonrasında firmanın akıllı CEO telefonu bölümünü küçültmeye devam edeceği ve bu kapsamda da 1850 kişinin daha işine son vereceği ortaya çıktı. Günün erken saatlerinde de Başkan Yardımcısı Terry Myerson tarafından tüm Microsoft çalışanlarına bir mail gönderildiği öğrenildi.

   Terry Myerson’un göndermiş olduğu bu mailde durumun Microsoft için son derece zor olduğu ancak firmanın sağlıklı bir şekilde ilerlemesi adına yapılacak olan işten çıkarmalara zorunlu kaldıklarını belirttiği söyleniyor.

   Lumia akıllı cep telefonlarının satış rakamlarına baktığımızda şu an itibariyle yaklaşık olarak 11 bin toplam çalışanı bulunan Microsoft’un, ilerleyen zamanlarda işten çıkarmalara devam etme olasılığının son derece güçlü olduğunu söylemek mümkün.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.