Mars’ta “Su” Bulundu

   Avrupa Uzay Ajansı’nın Mars Express uydusundaki Marsis adlı radar sistemleri Mars’ta 20 km büyüklüğünde su birikintisi tespit etti.

   Mars’ta “Su” Bulundu

   Mars’ta bulunan büyük su birikintisi heyecan yarattı. Büyüklüğü yaklaşık olarak 20 km olan göl büyüklüğündeki su birikintisi yerin altında bulunuyor.

   Su birikintisi ile alakalı bilgiler Science dergisinden geldi. Mars’ın güney tarafında yer alan su birikintisi yerin 1,5 km altında yer alıyor. Büyüklüğü ise beklenenden çok fazla 20 km büyüklüğündeki gölü daha önceki araştırmalarda netleştiremeyen yetkililer bu kez başarılı bir sonuca imza attı.

   Mars Dünyadan 55 milyon km uzakta ve bu gezegen ile ilgili her geçen gün yeni bilgilere erişiliyor. Yetkililer daha öncede Mars’ta su birikintilerinin olabileceğini tespit etmiş ancak net bir bilgi vermemişti. Bu kez ise net bir biçimde yerin 1,5 km altında 20 km büyüklüğünde kocaman bir su birikintisinin olduğunu açıkladılar.

   Mars’ta bulunan su içilebilir mi?

   Mars’ta su bulunması heyecan yaratırken bu suyun içilebilir bir su olmadığı açıklandı. Avrupa Uzay Ajansı’nın Mars Express uydusundaki Marsis adlı radar sistemleri bu keşifte büyük rol oynadı.

   Bu radar verileri sürekli olarak beyaz çizgiyi gösteriyordu. Bu da şu anlama geliyor buzlu su ve toza işaret ancak araştırmacılar ilk defa farklı bir şeyle karşılaştı. Konuyla ilgili uzman olan İtalyan Ulusal Astrofizik Enstisüsü’nden Profesör Roberto Orosei, “suyun olduğundan emin olduklarını ve açık mavi yansımaların yüzeydekinden çok daha güçlü olduğunu söyledi. Bu da kesinlikle 20 km suyun varlığı anlamına geliyor.”

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.