Li-Fi Teknolojisi Sayesinde Saniyede 18 Film İndirebileceğiz

   Bilim insanları, Wifi’den çok daha hızlı bir kablosuz ağ bağlantısı teknolojisi sunacak olan Li-Fi teknolojisi üzerinde çalışıyor.

   Li-Fi Teknolojisi Sayesinde Saniyede 18 Film İndirebileceğiz

   Wi-Fi teknolojisi yaklaşık 20 yıldır hayatımızda ve hayatımızda olması bize birçok kolaylıklar sağlıyor. Estonya merkezli Velmenni şirketi Wi-Fi’den yüz kat daha hızlı bağlantı sağlayacak olan Li-Fi teknolojisi üzerindeki çalışmalarını laboratuvar ortamı dışına taşıyor.

   Geleceğin kablosuz iletişimi: Li-Fi

   Li-Fi 2011 yılında Edinburg Üniversitesi’nden Harald Haas tarafından bulundu. Li-Fi teknolojisi, VLC (Görülebilir ışık iletişimi/ Visible Light Connection) ile data transferi yapabilmemizi sağlıyor. Yeni kablosuz bağlantı teknolojisi Li-Fi, deneylerde saniyede 224 GB veri transfer etti. Bu teknolojinin hayatımıza geçmesi durumunda, kablosuz iletişimde çığır açacağa benziyor.

   Haas, tek bir yanıp sönen LED lambasıyla, bir baz istasyonundan daha fazla veri transferi yapılabileceğini gösterdi. Li-Fi teknolojisi ile, gözün algılayamayacağı kadar hızlı frekansla yanıp sönen lambalarla mors alfabesi benzeri bir iletişime dayanıyor.

   Li-Fi’nin bir de dezavantajı bulunuyor. Li-Fi teknolojisi, görünen ışığa dayandığı için veri aktaran ve alan cihazların birbirini görmesi gerekecek, yani duvar ötesine veri transferi sağlanamayacak.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.