Lenovo Linux Desteklemiyor mu?

   Lenovo’nun yeni modellerinde Linux sisteminin kurulamaması kısa süre içerisinde büyük bir tartışma yarattı. İşte konuyla ilgili yaşanan son gelişmeler.

   Lenovo Linux Desteklemiyor mu?

   Microsoft ve Linux’u karşı karşıya getiren olay, aslında tamamen bir yanlış anlaşılmadan ibaret. Öyle ki kısa süre içerisinde teknoloji dünyasının gündemi olmayı başaran bu durum, sorun sadece donanımların desteklenmemesi nedeniyle yaşandı.

   Reddit’te patladı!

   Lenovo bilgisayarlara Linux yüklemek isteyen bir kullanıcı bu konuda başarılı olamazken, Lenovo Yoga 900 ISK2 ultrabook modellerinin tümünde benzer sorunun yaşandığı görüldü. Bu bilgisayarlarda Windows 10 Signature Edition sistemi kurulu olurken, bu sistemlerde kullanılan özel bir RAİD sürücüsü nedeniyle Linux sistemlerinin kurulamadığı ortaya çıktı. Fakat kullanıcı tarafından yapılan açıklamalar sonrasında genel olarak Microsoft tarafından Linux engeli getirildiği için yüklemenin yapılamadığı iddia edildi. Bu nedenle de tartışmalara giderek büyürken, bu konuda pek çok yeni iddia da öne sürüldü. Bu bakımdan kısa süreli yaşanan tartışmaları bir sürecin ardından yapılan yeni testler ile birlikte durum ortaya çıkarıldı.

   RAID depolama konusunda Linux tarafından destek verilmemesi nedeniyle sadece Lenovo için değil, benzer sistemlere sahip tüm cihazlarda şu an için kurulum yapmak mümkün değil. Bu bakımdan yeni bir güncelleme ile bu durum giderilene kadar benzer sorunlar yaşanmaya devam edecek.

   Yaşanan bu sıkıntılı süreç hakkında markalardan hiçbir açıklamanın yapılmaması da dikkat çekti. Öyle ki ciddi suçlamalar yöneltilen firmalar, bu eleştirilere rağmen bir açıklama yapma gereği duymadı.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.