Kurumsal Kimlik Çalışması Nasıl Yapılır?

   Kurumsal kimlik çalışması kısaca; marka kimliğiniz için birçok çalışmayı ve planlamayı içerisinde barındırmakta olan bir strateji oluşturup uygulamaya geçmektir.

   Kurumsal Kimlik Çalışması Nasıl Yapılır?

   Dijital dünyanın ve reel dünyanın kendini ifade ettiği ve kitlesine ulaşmak için attığı ilk adım kurumsal kimlik oluşturma adımıdır. Kurumsal kimlik çalışması markanın sesinin rengini belirlediği gibi birçok platform için de doğru bir altyapının oluşmasını sağlar.

   Etkili bir yönetim ve ilerleyiş ile sosyal medya üzerinden hedef kitlenizi büyütebilir ve hatta hacimli bir kazanç sistemi de oluşturabilirsiniz. Bu beklentinin gerçek olabilmesi için; birkaç adıma ihtimam göstermek gerekir.

   Kurumsal kimlik oluşturmak için yenilikçi bir bakış açısına ihtiyaç var desek, doğru tanımlama yapmış oluruz. Markasını birçok mecrada ve yanı sıra sosyal medyada doğru şekilde temsil etmek isteyen ve adını çağa uygun şekilde duyurmayı hedefleyen şirketler bu noktaya mutlaka dikkat etmeli. Artık hemen herkesin ihtiyacı olan kurumsal kimliğin ne olduğunu detaylıca irdeleyelim:

   Kurumsal Kimlik Nedir?

   Bir insanın kimliğini ve imajını, olaylar ve durumlar karşısındaki duruşu, ailesiyle ve diğer insanlarla olan iletişimi oluşturur. Kurumsal kimlik kavramının ne olduğu da aynı kıstaslar üzerinden değerlendirilebilir. Bir şirketin iç ve dış ilişkilerinde sergilediği tutum ve davranışlar onu diğerlerinden ayıran kurumsal kimliğini oluşturmaktadır.

   Kurumsal Kimlik Oluşturma Aşamaları

   Kurumsal kimliğimizi oluştururken, yenilikçi, özgürlükçü, değer katmayı amaçlayan ve saygıya büyük kıymet veren bir bakış açısını benimsememiz gerek. Böylece esasında elde etmek istediğimiz özveri ve ehemmiyeti elde edebiliriz.

   Kurumsal kimliğinizi kendiniz oluşturmak isterseniz sahip olmanız gereken becerileri de aktaralım. Öncelikle grafik tasarım bilgisine sahip olmanız gerekmektedir.

   Kendinizi doğru ifade eden fikri hazırladıktan sonra kurumsal renklerinize uygun tasarımı oluşturup farklı mecralara uygun kullanım formuna kavuşturmalısınız. Öğrenilemez yapılamaz diyeceğimiz bir alan olmamakla birlikte sağlıklı sonuç elde etmek için profesyonel destek almakta fayda vardır.

   Kurumsal Kimlik Oluşturma

   Kurumsal Kimlik İçin Sosyal Medya Önemi

   Bir şirkete veya kuruma değer katmanın en güzel yolu onu diğerlerinden ayıran ‘özel’ yanlarını göstermektir. Şirketler bu sayede diğerleri arasından sıyrılarak işinde başarı basamaklarını tırmanabilirler. Sosyal medya yönetimi ve kurumsal kimlik inşasının ilişkisi de atlanmaması gereken konulardan biri.

   Sosyal medya kurumsal kimliğin çok fazla ön plana çıktığı bir mecra olarak karşımıza çıkıyor. Hangi alan olursa olsun her sektör sosyal medya platformları üzerinde var olduğunda hedef kitlemizin burada bulunması ve bizi de bu mecra üzerinden tanıması olası bir durum. Burada işimizi şansa bırakmadan ilerleyebilmek ancak başarılı bir kurumsal kimlik çalışması ile mümkün oluyor.

   Sosyal Medya Yönetimi

    

   Bir sosyal medya hesabına baktığınızda içerisinden çıkmak istemediğiniz ve bir sonraki gönderide ne olduğunu merak etmekten kendinizi alamadığınız oldu mu hiç?

   Doğrusu nasıl yapılır sorusunun cevabını bu merakta buluyoruz. Merak eden, bir sonraki gönderiyi veya paylaşımı bekleyen ve değer kazandıran bir ilerleyiş ile başarılı olmak mümkün. Sosyal medya yönetiminde profesyonel olmanın yolu kullanılan dilin doğru olmasından yapılan tasarımların eşsizliğinde ve zamanlamaya verilen önemden geçiyor.

   Kurumsal Kimlik İçin Doğru Logo Seçimi

   Logo, şirketlerin fotoğrafıdır. O yüzden bu cümleyi hiç unutmadan tasarım yapmak gerekir. Yani başka şirketlerin logosunu çağrıştırmayan ve profesyonel şekilde hazırlanan logolar kullanılmalıdır. Bunun yanı sıra her sektör için kullanılan baskın renkler bilinmeli ve logoda yer alacak istemler buna göre seçilmelidir. Logo göze çok karışık gelmemeli ve akılda kalıcı olmalı.

   Logo tasarımı fiyatları araştırılırken ucuza kaçmak yerine şirketinizin o logoyla hatırlanacağını unutmamak yararlı olacaktır. Unutulmamalıdır ki; logo her yerde sizi temsil edecek bir unsurdur.

   Logo Tasarımı Nasıl Olmalı

   Logonuzda olmazsa olmaz unsurlar;

   • Sizi anlatan bir betimleme,
   • Doğru renk geçişleri,
   • Doğru ifade biçimi,
   • Logonun farklı alanlarda kullanılmasını sağlayan farklı uygulama biçimleri.

   Logonuzu görenlerin “ne güzel düşünülmüş” diyebileceği ve şirketinizin sunduğu hizmetle alakalı seçimler talep etmelisiniz. Maliyet konusunda endişe etmeden yaptığınız seçimlerde başarılı bir logo tasarlatmanın şirketinize uzun vadede getirisi paha biçilmez olur.

   Kurumsal Kimlik İçin Doğru Reklam Çalışmaları

   Kurumsal kimlik çalışmasının ve sosyal medya yönetiminin meyvesinin alındığı alandan da bahsedelim.

   Kurumsal kimliğimizi yukarıda belirlediğimiz hususlara dikkat ederek hazırladığımızda ya da bu hususta profesyonel destek aldığımızda, elimizde artık her alanda bizi temsil edecek bir veri bulunacak.

   Reklam yönetimi noktasında kimliğimizi de ön plana çıkartan reklam içerikleri kazancın ve başarının şekillenmesini sağlayacak. Profesyonel çalışmanın her adımı detaylı bir şekilde düşünmekten geçtiğini ve mutlaka özenle ilerlenmesi gerektiğini unutmayın. İşinizin geleceğini etkileyen bu küçük ama önemli detaylar için profesyonel destek almaktan kaçınmamanızı öneririz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.