Kırıcı Çeşitleri Nelerdir?

   Kırıcı çeşitleri, sektörün ihtiyaçlarına göre, farklı işleyiş mekanizmalarına sahip kırma makinelerine duyulan ihtiyaçlar sonucunda ortaya çıkmıştır.

   Kırıcı Çeşitleri Nelerdir?

   Kırıcı çeşitleri, sektörün ihtiyaçlarına göre, farklı işleyiş mekanizmalarına sahip kırma makinelerine duyulan ihtiyaçlar sonucunda ortaya çıkmıştır.

   Çalışma prensiplerine göre kırma makinaları aşağıdaki türlere ayrılır:

   • Konik kırıcı
   • Çeneli kırıcı
   • Darbeli kırıcı

   Çeneli kırıcı: Çeneli kırıcılar, en sık kullanılan kırma makinası ekipmanlarından biridir. Sabit ve hareketli plaklar sayesinde sıkıştırma işlemi yaparak taşın ufak parçalara dönüştürülmesini sağlayan makinelerdir. Materyali daha küçük parçalar haline getirmek amacı ile  sıkıştırma kuvvetini kullanırlar. Malzeme, bir tanesi sabit, diğeri ise hareketli olan iki yüzey arasına sıkıştırılır. Hareket eden kısmın yüzey kuvveti ile birlikte kırma işlemi gerçekleştirilir.

   Konik kırıcı: Konik kırıcılar genelde aşındırıcı ve sert kayaçların kırılması amacıyla kullanılırlar. Taş kırma eleme tesislerinde uzun bir zaman boyunca çalıştırılabilen ve yaygın kullanım alanı olan makinelerdir. Büyük parçalar üretmek isteyen işletmelerden, ufak parçalar elde etmek isteyen işletmelere kadar hemen hemen her işletme bu üründen faydalanabilmektedir. Bu makineler aynı zamanda, konkasör olarak da adlandırılmaktadır.

   Darbeli kırıcı: Darbeli kırıcılar malzemeyi kırmak için herhangi bir basınç kullanmazlar. Bunun yerine darbeyle doğrudan kırma işlemini gerçekleştirirler. Sabit darbeli kırıcılar ya da taşınabilir darbeli kırıcılar, inşaatlarda ya da yıkımlarda oluşan atık malzemeleri dönüştürerek kâr elde ettirebilir.

   Kırıcı makineler hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için machineryline.com.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.