Kara Cuma İndirim Günlerinde Güvenli Alışveriş İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

   Kara Cuma indirim günlerinde Siber suçlular fırsat kolluyor! Güvenli alışveriş için sahte Kara Cuma uygulamalarına dikkat!

   Kara Cuma İndirim Günlerinde Güvenli Alışveriş İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

   Alışveriş çılgınlarının heyecanla beklediği Black Friday yani Kara Cuma indirimlerine kısa bir süre kaldı. Online alışveriş sitelerinin büyük indirimlere gireceği bugünde milyonlarca kullanıcı internet üzerinden alışveriş yapacak. Peki siber suçluların fırsat kolladığı bugünde, internette alışveriş yapmadan önce almanız gereken önlemler neler? Global güvenlik yazılımları şirketi Bitdefender Antivirüs, bilgisayar ve akıllı telefonlar ile güvenli Kara Cuma alışverişi için önemli ipuçları paylaştı.

   Kara Cuma indirim günlerinde Siber suçlular fırsat kolluyor!

   Mağazaların büyük indirimler yaptığı Black Friday (Kara Cuma) geldi çattı. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de pek çok markanın çeşitli indirimler yaptığı Black Friday bu yıl 24 Kasım tarihine denk geliyor. Global güvenlik yazılımları şirketi Bitdefender Antivirüs, kullanıcıları, yüzlerce perakende ve online mağazada geçerli olan indirimlerle gerçek bir alışveriş çılgınlığının yaşandığı Black Friday’da (Kara Cuma) kredi kartı ve hesap bilgilerini ele geçirmek için fırsat kollayan siber suçlulara karşı uyarıyor.

   32.000’den fazla sahte Kara Cuma (Black Friday) uygulaması var!

   Yayınlanan son rapora göre, uzmanlar büyük markaları taklit ederek müşteri verilerini toplayan 32 binden fazla kötü amaçlı Black Friday uygulaması keşfettiler. Bu uygulamaların kullanıcıları aldatmak, alışveriş yapan kişilerin kredi kartı bilgilerine erişmek, Facebook ve Gmail oturum açma bilgilerini ele geçirmek ve kötü amaçlı yazılımlar indirmek gibi birçok tehdidi barındırdığı söyleniyor. Daha da kötüsü, bu uygulamalar App Store ve Google Play gibi resmi uygulama mağazalarında da yer alıyor.

   Tehditler bununla da sınırlı kalmıyor. Siber suçlular Black Friday’da sahte perakende mikro siteler, hedefli kimlik avı dolandırıcılıkları, kötü amaçlı reklamlar ve tüm mali verileri fiziksel satış noktası sistemlerinden çalan yeni kötü amaçlı yazılımlar ile fırsat kolluyor. Bu nedenle tüketicilerin, bilgilerini her zamankinden daha fazla koruması gerekiyor.

   Dünyada 500 milyondan fazla kullanıcıyı koruyan Bitdefender Antivirüs, Black Friday’da (Kara Cuma) bilgisayar ve akıllı telefonlar ile güvenli online alışveriş için 10 önemli ipucunu derledi.

   Kara Cuma indirim günlerinde güvenli alışveriş için 10 önemli ipucu

   1. Sahte uygulamalardan korunmak için mağazanın web sitesini ziyaret ederek uygulamaya bağlantı verip vermediğine bakın.

   Sahte Black Friday uygulamalarından korunmanın en kolay yolu, mobil tarayıcınızdan mağazanın resmî web sitesine giderek uygulamaya bağlantı verip vermediğini kontrol etmektir. Birçok mobil tarayıcı, eğer bir web sitesinin halihazırda bir uygulaması varsa, üst veya alt kısımda sayfayı uygulamada açmak isteyip istemediğinizi soran bir mesaj verir.

   2. Black Friday temalı içeriklere hemen kanmayın, gelen maillerin adresini ve doğruluğunu kontrol edin.

   Kötü niyetli kişilerin göndereceği linklere tıkladığınız anda tüm kişisel bilgileriniz dolandırıcıların eline kolayca geçebilir. İyi niyetli gibi gözüken e-postaların arkasında da kötü planların olabileceğinden şüphe edin. Düşünmeden gireceğiniz linkler sizi virüs bulaştıran sitelerin avı haline getirebilir.

   3. Abartılı kampanya, indirim ve hediye tekliflere itibar etmeyin.

   Eğer gördüğünüz bir kampanya gerçek olamayacak kadar cazipse, büyük bir olasılıkla gerçek değildir. Kampanyanın gerçek olduğunu düşünüyorsanız yeni bir tarayıcı açarak web sitesinin adresini doğrudan bu adres çubuğuna yazın. Doğrudan marka tarafından duyurulan fırsatlara güvenin. Her ne olursa olsun online alışverişiniz için mutlaka düşük bakiyeli bir sanal kart kullanın.

   4. Bildiğiniz ve güvendiğiniz adreslerden alışveriş yapın.

   Daha önce denediğiniz ve memnun kaldığınız ya da kendini kanıtlamış online alışveriş sitelerinden alışveriş yapın. Alışveriş yaptığınız sitenin SSL sertifikası kullandığından emin olun. Güvenli ve şifrelenmiş bir web sitesi adresi HTTP ile değil, HTTPS ile başlar ve adres çubuğunda kilit simgesi görünür.

   5. Verdiğiniz bilgilere dikkat edin.

   Alışveriş yaptığınız site siparişiniz için gerekli bilgiler dışında çok daha fazla soru soruyorsa, bu özel soruları cevaplamayın ve alışverişinizi sonlandırın. Bazı kötü amaçlı yazılımlar, çevrimiçi formlara satır ekleyerek siber suçluların özel bilgilerinizi çalmasına neden olabilir.

   6. Ücretsiz ve halka açık Wi-Fi erişim noktalarından uzak durun.

   Siber saldırganlar tarafından kontrol edilen ücretsiz bir Wi-Fi ağına bağlandığınızda cihazınızdaki kritik bilgileri farkında olmadan dolandırıcılara kaptırabilirsiniz. Eğer evinizin internetine bağlı değilseniz ve online bir işlem yapmanız gerekiyorsa, mobil veri ağınızı kullanın. Eğer bir Wi-Fi ağına bağlanmak zorundaysanız, mobil güvenlik çözümü içeren bir VPN ile bağlantı kurduğuna emin olun.

   7. Verilerinizi yedekleyin.

   Bilgisayarınızın virüs saldırısı sonucunda çökmesi gibi tehlike durumlarında veri kaybını önlemek için, bilgilerinizi düzenli bir şekilde yedeklemeyi unutmayın.

   8. Hesap özetlerini ve kredi kartı ekstrelerini kontrol edin.

   Online alışveriş yaptıktan sonra hesap özetinde ya da kredi kartı ekstresinde şüpheli bir harcama görürseniz hemen bankanızla iletişime geçin. Alışveriş sonrasında internet bankacılığı kullanarak kredi kartı harcamanızı, provizyonda bekleyen işlemlerinizi kontrol edin.

   9. İşletim sisteminizin ve antivirüs yazılımınızın güncel olduğundan emin olun.

   Güncellemeler sizi dolandırıcılığa ve zararlı yazılımlara karşı koruyacaktır. Bilgisayarınızı fırsat buldukça olası virüs bulaşmalarına karşı tarayın.

   10.  Bilinen kapsamlı bir güvenlik çözümü kullanın.

   Tek seferde Windows, Mac OS ve Android cihazlarınızı korumak istiyorsanız, Bitdefender Total Security Multi-Device 2018 sizin için iyi bir seçim olacaktır. Bitdefender Total Security Multi-Device 2018 ürünü, en gelişmiş zararlı yazılımlara karşı bile zırhlı koruma sağlar ve birden fazla platformda bulunan cihazlarınızdaki kişisel verilerinizi sistem performansını düşürmeden korumak için tasarlanmış özelliklere sahiptir.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.