İsrailli şirketin geliştirdiği telefon dinleyen casus yazılım

   İsrailli siber casusluk şirketi NSO Group, herhangi bir telefonu rahatça dinleyebilen casus yazılım olan Pegasus’u üretti.

   İsrailli şirketin geliştirdiği telefon dinleyen casus yazılım

   Siber güvenlik uzmanları tarafından çok önemli bir bilgi öğrenildi.

   Öğrenilen bilgiye göre, İsrail merkezli NSO Group şirketi Pegasus isimli bir casus yazılım üretti. Pegasus sayesinde herhangi bir telefon rahatça dinlenebiliyor. NSO Group bu casus yazılım sayesinde Birleşik Arap Emirlikleri’nden bir aktivistin ve Meksika’da hükumeti eleştiren bir gazetecinin telefonlarını dinlemiş.

   NSO Group ortaya çıkan bu bilgilerden sonra bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamaya göre, NSO Group bu yazılımı “teröristlerin bulunması amacıyla” ürettiğini söyledi. Pegasus’u üretmekteki amaçlarının ise “dünyayı daha güvenli bir hale getirmek olduğunu belirttiler. Pegasus’un geliştirilmesi, özel hayatımızın ve mahremiyetimizin tehlike altında olduğunu ortaya koyuyor.

   Pegasus isimli casus yazılım programı, yalnızca devletlere satılabilecek. Pegasus’u almak için başvuran devletlerle bir ön görüşme yapılacak ve bu yazılımı almak isteyen devletlerin gerçekten casus yazılıma ihtiyaçlarının olup olmadığını değerlendirecekler. Eğer başvuran devletin gerçekten Pegasus’a ihtiyaçlarının olduğu kanaatine varırlarsa ancak o zaman satışı gerçekleştirecekler. Pegasus isimli telefonları dinlemeye yarayan casus yazılımın kurulum bedeli 500 bin dolar ve kurulumun ardından da kullanım için 650 bin dolar kullanım bedeli ödenmesi gerekiyor.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.