İsrailli Silah Satıcılarının iPhone’ ları Hacklemesi Sonucu iOS 9.3.5 Yayınlandı

   İsrail merkezli silah satan şirkete bağlı hackerlar iPhoneları hackledi. Bunun sonucunda Apple acilen iOS 9.3.5 güncellemesini yayınladı.

   İsrailli Silah Satıcılarının iPhone’ ları Hacklemesi Sonucu iOS 9.3.5 Yayınlandı

   NSO Group isimli silah satan ve İsrail merkezli olan bir şirket bünyesinde bulunan hackerlar iPhoneları hacklediler. iPhone’larda bulunan bir açık sayesinde, iPhone kullanan bütün kullanıcıların bilgilerine ulaşılabileceği açıklandı. İsrail menşeli şirketin hackerları bu açığı kullanarak birçok kişinin bilgilerine ulaşmış. İsrail hükumeti ve gizli servisi ile birlikte çalışan şirket, muhabir ve gazetecilerin cihazlarını hackleyerek onları gizlice izledi ve kişisel bilgilerini topladı.

   Citizen Lab ve byLookout Security tarafından fark edilen gerçeğe göre, NSO Group adına çalışan hackerlar birçok iPhone’u buldukları açıkla hackledi ve hedeflerindeki birçok kullanıcıları izleyerek kişisel bilgilerini topladılar.

   Apple açığı kapatmak için iOS9.3.5’i çıkardı

   iPhone’ların hacklendiğinin farkına varan bahsedilen kuruluşlar derhal The NewYork Times gazetesine ulaştı ve durumu bildirdi. Bu yolla Apple’ın durumun farkına varmasını sağladılar. Apple durumun farkına varır varmaz, açığın kapatılması için yoğun bir çalışma başlattı. Bu yoğun çalışmanın sonucu olarak yeni bir güncelleme olan iOS 9.3.5 ‘i çıkardılar ve açığın kapatıldığını duyurdular.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.