İş Değişikliği Yapmadan Önce Nelere Dikkat Etmelisiniz?

   İş değişikliği yapmadan önce tüm hazırlıklarınızı tamamlamış olmanız gerektiğini unutmamalısınız.

   İş Değişikliği Yapmadan Önce Nelere Dikkat Etmelisiniz?

   İş değişikliği yapmadan önce, mevcut işinizde neden memnun olmadığınızı net bir şekilde tespit etmelisiniz. Tüm noktaları bir kâğıda yazmanız tavsiye edilir ve sonra, yeni bir iş seçerken, bu faktörlerin açıkça bulunmadığından emin olun.

   İş değiştirmenin pek çok nedeni vardır. Duygusal tükenmişlik, patronla anlaşamama, pozisyondan memnun olmama, faaliyetin yönünü değiştirmek istemek gibi nedenler olabilir. Önce kendinize şu soruya cevap verin, neden işinizi değiştirmek istiyorsunuz?

   Sorumluluklarınızdan bıktıysanız, başka bir pozisyona geçiş hakkında yönetimle konuşabilirsiniz. Yükü kaldıramazsanız, bir asistana soru sorarak cevap bulabilirsiniz. Maaş seviyesinden memnun değilseniz zam istemeyi deneyebilirsiniz. Farklı bir çalışma programı gerekli hale geldiğini düşünüyorsanız da bu teklifi sunabilirsiniz.

   Hiçbir durumda, duyguların etkisi altında, anın sıcağında karar vermeyin. Sonuçta, elbette şirketinizde her zaman olumlu yönler vardır. En azından deneyiminiz ve görevleriniz hakkında iyi bilginiz, tanıdık ekip ile çalışıyor olduğunuzu unutmayın ve iş değişikliği konusunda tamamen emin olmadan önce kararınızı gözden geçirin. Hayal kırıklığının en yaygın nedenlerinden biri birikmiş yorgunluktur. Bir kişi her gün işe aynı yoldan gitmekten ve aynı görevleri yapmaktan bıkmıştır. Bu durumda, tek çıkış yolu genellikle işleri değiştirmektir.

   Ne istiyorsun?

   Ayrılma nedenine karar verdiğinizde, bir sonraki soruya cevap vermek daha kolay olacaktır: “Ne istiyorum?”

   Para, ün, istikrar, kariyer gelişimi veya sadece anlayışlı bir patron mu? Ya da belki kendi işinizi düşünmenin zamanı geldi? Genel anlamda bakıldığında istatistiksel olarak işini bırakanların % 40’ından fazlası kendi işini kurmak için işinden ayrıldığı bilinmektedir.

   Her kişinin kendisini çalışmaya motive eden kendi faktörleri vardır. Zamanın belirli bir noktasında, bu faktörlerden biri diğerlerine üstün gelmeye başlar ve en önemlisi haline gelir.

   Çoğu zaman, iş arayanlar maaş, şirket istikrarı ve işteki görevler hakkında sorular sorarlar. Tabandan gelen ofis boşlukları ve muhasebe için başvuran adaylar, ofisin yeri hakkında soruyu ilk soranlardan biridir ve çok nadiren uzak bölgelerdeki teklifleri onlar için dikkate alır. Genç, hırslı yöneticiler ister istemez kariyer olanaklarıyla ilgilenirler.

   İş arayanların yaygın hataları

   Sadece önceki çalışmada neyin uygun olmadığını soruyorlar ve geri kalan noktalar net değil. Örneğin, iş arayan bir önceki işteki görevlerinden ve maaşından memnun değilse ve görüşme sırasında ilk etapta sorduğu şey bu olacaktır. İşe alındıktan sonra, yeni patronun herkesi akşam sekize kadar işte tutma alışkanlığı tatsız bir sürpriz olur. Yeni bir iş, asla tahmin edemeyeceğiniz zorluklarla dolu olabilir. Yeni bir iş seçerken tüm faktörleri göz önünde bulundurun!

   Arzularına karar vermediğinizden emin olun. Örneğin, bir kişi maaşının piyasa ortalamasının altında olduğunu fark eder ve daha yüksek maaşlı bir iş aramaya başlar. Böyle bir iş bulur, ancak bir süre sonra yüksek bir maaşın her şey olmadığını anlar, işin doğasıyla ilgilenmediği için görevler sıkıcıdır. Bir sonraki iş çok ilginç, iyi maaşlı ama patronun çalışanın insanlık haysiyetini aşağılayan bir kabadayı ve zorba olduğunu anlamanızla sonuçlanabilir.

   Yeni bir işte hayal kırıklığına uğrama risklerini en aza indirmek için, işe başladığınız şirketi araştırmaya zaman ayırmanız gerektiğini unutmamalısınız. Bir şirkette mülakat için hazırlanmanız, bilgi aramanız, maksimum sayıda bilgi kanalını kullanmanız gerekir. İnternet, sosyal medya, arkadaşların incelemeleri istikrarlı bir şirkette size bir yıldan fazla zevk ve gelir getirecek ilginç bir iş bulmak istiyorsanız, başlangıçta biraz çaba sarf edin. Yeni bir işte hayal kırıklığının en yaygın nedenlerinden biri, başvuranın bir iş sözleşmesi yapmadan önce çalışma koşullarını tam olarak netleştirmemiş olmasıdır.

   Defalarca iş değiştirmiş olsanız dahi mutlu olamayabilirsiniz çünkü aslında işle ilgili sorun yaşamıyor olma ihtimaliniz de bulunmaktadır. Belki de kişisel yaşamında, profesyonel bir krizde veya orta yaş krizinde bazı zorluklar yaşıyor olabilirsiniz. Çoğu zaman bu gibi durumlarda, kişi iş aracılığıyla kendini yatıştırmaya çalışır, ancak sorunlarının iş yeri dışında çözülmesi gerektiğinden sürekli hayal kırıklığına uğrar.

   İş değiştirmeye karar vermeden önce hazırlıklı olmalısınız

   İş değişikliği yapmadan önce tüm hazırlıklarınızı tamamlamış olmanız gerektiğini unutmamalısınız. Özellikle tam anlamıyla hazırlıklarınızı tamamlamadan ve yeni işinizi garanti etmeden önce kesinlikle işinizden ayrılmamalısınız.

   Birçok kişinin en sık yaptığı hatalardan birisi de yeni bir iş bulmadan önce eski işinden ayrılmasıdır. Bu durumda işsiz kaldığı için bir an önce yeni bir iş bulması gerekecek ve bu durumda aceleci bir tavırda olacağından dolayı yine yanlış bir karar verebilmesi mümkün olacaktır. Bundan dolayı işinizden istifa etmeden önce mutlaka gelecek işinizle ilgili net adımlar atmış olmalısınız.

   Bununla birlikte CV hazırlığı içinde olmanız ve bu konuda profesyonel destek almanız oldukça önemlidir. Mesela satış ve pazarlama uzmanı iseniz bu mesleğe uygun bir CV için şu sayfaya bakabilirsiniz. İş görüşmelerinde çok önemli olan CV’nın başarılı bir şekilde hazırlanmış olması oldukça önemlidir. Bundan dolayı gerekli çalışmalar için profesyonel destek almanız gerektiğini unutmamalısınız.

   CV hazırlama işini mezuniyet öncesinde tamamlamış olmanız çok önemli bir adım olmakla birlikte bu hazırlık için hiçbir zaman geç kalmış sayılmazsınız. Şu anda başarılı bir şekilde çalışıyor olmanıza rağmen geleceğin size neler getireceğini bilemezsiniz. Bundan dolayı her durum için hazırlıklı olmalı ve gelebilecek tekliflere karşı her zaman hazırlıklı olmalısınız.

   Eğer bu hazırlığı başarılı bir şekilde tamamlamamış olursanız bu noktada oldukça sıkıntılı bir sürecin yaşanabileceğini de unutmamalısınız. Özellikle profesyonel destek alarak hazırlamış olduğunuz CV’niz sayesinde hangi pozisyonda bulunuyor olursanız olun sizlere yardımcı olacaktır. Bu durum özellikle de iş değişiklikleri sırasında oldukça işinize yarayacaktır. Çünkü iş değişikliklerinde kullanılan CV’lerin daha ciddi bir şekilde hazırlanması gerektiğini gözden kaçırmamalısınız.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.