İnternetteki Sahte Cep Telefonu Tehdidi Sürüyor

   İnternet üzerinden alışverişin hızla artması ile beraber dolandırıcılık olaylarında da hızlıca bir artış gözlenmeye başlandı.

   İnternetteki Sahte Cep Telefonu Tehdidi Sürüyor

   Sanal dolandırıcılar ilk başlarda internet üzerinden alışveriş yapan kişilerin kimlik bilgilerini çalmaya ya da kredi kartı numaralarını ele geçirmeye çalışıyorlardır. Elde ettikleri kredi kartı numaraları ile sahiplerinin haberi olmadan nakit çekim yapıyorlar ya da internet üzerinden mal alıp bunu satarak paraya dönüştürmeye çalışıyorlardı. Bunun ardından bazı yabancı kredi kartı şirketleri sanal kredi kartı olarak bilinen bazı ürünleri piyasaya sürmeye başladılar.

   Yöntemler değişiyor!

   Sadece kişiye verilen pin numaraları ile girilebilen bu kartlar ile beraber hırsızlık olaylarında ciddi bir azalma gözlenmeye başlandı. Hırsızlar bu sefer başka konulara yönelmeye başladılar. Yine internet üzerinden alışveriş yapan kişilere bazı ikinci el ürün satan sitelerin üzerinden sahte ürünler satmaya başladılar. Bunun ilk örneklerini yurda kaçak olarak getirilen parfümler ve saatler ile gerçekleştirdiler. Bunun ardından bu kötü niyetli kişiler bu işi cep telefonuna çevirmeye başladılar.

   Sahte ceplere dikkat!

   Orijinaline çok benzeyen bu telefonların resimlerini koyup kişilere aslında çalışmayan cep telefonlarını sattıktan sonra kaçmaya çalıştılar. Bu işte artık kullanıcılar tarafından biliniyor. Özellikle ikinci el malları internet üzerinden satın almak isteyen kişiler bu konuda çok daha hassa davranmaya başladılar. Cep telefonu konusunda da bazı önlemler internet siteleri üzerindeki forumlarda yorumlanmaya başladı. Daha önce başına böyle bir iş gelmiş kişiler ya da uzmanlar bu alışverişlerde kişilerin nelere dikkat edeceği konusunda insanlara bazı ipuçları vermeye başladılar. Bir cep telefonunun sahte olduğu nasıl anlaşılır konusundaki kısımlara göz atarak sizde bu konuda yanlış kararlar vermeden önce mutlaka bilgi sahibi olmalısınız. İstediğiniz kadar kendinize güvenmiş olun, karşınızdakinin bir dolandırıcı ya da sahtekâr olduğunu asla aklınızdan çıkarmamanız gerekiyor.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.