İnternet Ortamında Telif Hakları Nasıl Korunmalı?

   Telif hakları, çevrimiçi alanlarda ihlal edildiği zaman, sahipleri korumak amacı ile uyarı ve kaldırma sistemleri uygulanır.

   İnternet Ortamında Telif Hakları Nasıl Korunmalı?

   Telif hakları kişinin her türlü fikir ve sanat haklarını korumakla yükümlü bir yasadır. Hukuken fikir ve eser sahibi sanatçıya sağlanan bu haklar, internet ortamında tescile gerek duyulmadan devreye girebilir. Yasa uyarınca internette yayınlanan eser sahibi, eseri meydana getiren kişi olarak kabul edilir. Bundan dolayı eseri yaratan ve bu anlamda hak sahibi olan kişi, eseri yaratarak onun üzerindeki maddi ve manevi tüm haklarında sahibi olur.

   Eser üzerindeki hak sahipliği, bir başkasına devri gerçekleşebilir ve ayrı bir işlem gerektirmemektedir. Buna rağmen manevi haklar devredilemez fakat mali haklar devredilebilir. Fikri sanat eseri yasası gereğince, eser sahibinin izni olmadan görüntü, ses, işaret veya yazı herhangi bir cihaz yada program aracılığı ile işlenemez, çoğaltılamaz veya yayınlanamaz. Eğer bunlar meydana gelir ise internet üzerindeki sahiplikten doğan haklar ihlal edilmiş olarak kabul edilir. İnternet ortamında artan bu tecavüzler, mahkemeler tarafında engellenmek için yüklü maddi tazminatlar ile davaları görmektedir.

   Telif hakları, çevrimiçi alanlarda ihlal edildiği zaman, sahipleri korumak amacı ile uyarı ve kaldırma sistemleri uygulanır. Belirli süreler içinde kaldırılması istenen eserler eğer internet ortamından kaldırılmaz ise savcılığa başvuru yapılarak dava açılır. Verilen bu süreç içerisinde, yayınlana kişi veya kurum eseri kaldırıyorsa yeniden internette farklı yayınlar yapabilmesinin yolu açılmakta ve tekrardan servis sağlanmaktadır.

   Uyarı ve Kaldırma Sistemi

   Uyarı ve Kaldırma Sistemi

   Eğer internet üzerinde yayınlanan eserin sahibiyseniz ve eseriniz sizden izin alınmadan başka biri tarafından yayınlanıyor ise Nişantaşı avukat ile iletişime geçerek gerekli uygulamaları gündeme getirebilirsiniz. Bilinmesi gerekiyor ki, uyarı kaldırma sistemi, eserin sahibin uğradığı herhangi bir maddi veya manevi zararı karşılamamaktadır. Bu alanda bir tazminat talep edilmesi için dava açılmadı gerekmektedir.

   Fikri sanat eseri kanunu dışında yayınlanan ve internet ortamı aracılığı ile yapılan suçlar kapsamında, bu yayınların internet ortamında düzeltilmesi istenir. Erişim sağlayıcıların yükümlülükleri, internet ortamında belirlenen suçlarla mücadeleyi gerektirir. Uyarı yapılarak kaldırılması istenen ve zararlı olan içerikler kaldırılmadığı zaman kamuya verdiği zarar düşünülerek, savcılık suç duyurusunda bulunabilir ve kaldırılmasını talep edebilir. Aksi halde maddi ve manevi cezalar uygulanır.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.