Intel’in Babası Hayatını Kaybetti

   1979 senesinde İntel firmasının kurucu babalarından olan Andy Grove, dün akşam saatlerinde hayata gözlerini yumdu. Grove’un ilerleyen prostat kanseri ve parkinson sebebi ile öldüğü belirtiliyor.

   Intel’in Babası Hayatını Kaybetti

   İntel efsanesinin kurucusu olan Andy Grove’un pazartesi akşamı hayatını kaybettiği belirtildi. Andy Grove, Gordon Moore ve Robert Noyce’yi yanına alarak İntel firmasının temellerini atmışlardı. Grove’un iki kızının ve sekiz torununun olduğu belirtiliyor. Intel firması Grove’un ölümü konusunda herhangi bir açıklama yapmazken, akıllara Grove’un 2008 senesinde yakalandığı Parkinson hastalığı gelmekteydi. O sıralarda Parkinson hastalığı ilerleyen Grove’un da geçtiğimiz senelerde prostat kanseri teşhisi ile hastanede tedavi gördüğü de belirtiliyordu.

   Grove’un ise acıklı bir hayat hikayesi bulunmakta…

   Andy Grove 1956 yılında Macaristan üzerinden ABD’ye göç etmiş bir Yahudi idi. Naziler tarafından ele geçirilip toplama kamplarına gönderilmekten de son anda kurtulduğu belirtiliyordu. Nazi zulmünden kaçanlardan biri olan Andy Grove’un, Amerika’ya geldikten sonra Newyork Şehir Koleji’nde eğitim hayatına başladığı Kimya Mühendisliği bölümünü okuduğu ve ardından da University Of California Berkeley’de Kimya Mühendisliği doktorasını da bitirdiği belirtildi. Ardından da Moore kanunu teoremi ile ünlü olan Gordon Moore tarafından FairChild isimli firmaya işe alınan Grove’un bu iki tanıştığı kişi ile beraber Fairchild’den ayrılıp Intel isimli firmayı kurdukları belirtildi.

   Intel firmasını üç kişiyle birlikte kuran Grove; 1987 yılına kadar baş yönetici olarak şirkette çalışmıştı. Şirketin özellikle ram ve mikro işlemciler alanında tekel olmasını sağlayan Grove’un, piyasadaki birçok rakibini alt ettiği de belirtildi.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.