İçerik Pazarlama ve SEO: Dikkat Çekici İçerikler Oluşturmanın Sırları

   Bir site teknik SEO açısından ne kadar kaliteli olursa olsun, içerik bakımından ilgi çekici değilse istenilen ziyaretçi sayısına ulaşamaz.

   İçerik Pazarlama ve SEO: Dikkat Çekici İçerikler Oluşturmanın Sırları

   İçerik pazarlama ve SEO, dijital pazarlamada en önemli ve birbirleriyle yakından ilgili iki terimdir. Search Engine Optimization ya da kısa adıyla SEO, Türkçeye arama motoru optimizasyonu olarak çevrilir. Temel olarak web sayfalarınızın arama motoru sonuç sayfasında görünür olmasını sağlamak için yürüttüğünüz çalışmaların tümünü kapsar.

   SEO genel olarak site içi ve site dışı stratejilerden oluşur. Site içi çalışmalar, web sitenizin Google ve diğer arama motorları tarafından doğru şekilde indekslenerek SERP sayfasında kullanıcılara önerilmesi için yürütülen faaliyetlerdir. Büyük bir bölümü teknik SEO olarak adlandırılan çalışmaları içerse de kullanıcılara ulaşabilmeniz için sadece bu yeterli değildir. Burada da devreye içerik pazarlama kavramı girer.

   Potansiyeli müşterilerinizi sitenize çekmenin en kestirme yolu, onlara değer sunan içerikler hazırlamaktan geçer. Tüketicinin ilgisini çekmeyi başarırsanız karşılığını artan site trafiğiyle alabilirsiniz. Kaliteli içerikler için temel başlıkları bilmeli, SEO’nuzun mükemmel şekilde çalıştığından ve kullanıcı odaklı olduğundan emin olmalısınız. Eğer bu noktada profesyonel bir hizmete ihtiyacınız varsa gönül rahatlığıyla Dopinger SEO Danışmanlığı’nı tercih edebilir, içerik pazarlama ve SEO konusunda destek alabilirsiniz.

   Dikkat Çekici İçeriklerin Gücü

   Bir site teknik SEO açısından ne kadar kaliteli olursa olsun, içerik bakımından ilgi çekici değilse istenilen ziyaretçi sayısına ulaşamaz. Kullanıcıların beklentilerine yanıt veren içerikler oluşturmanın en temel adımı, özgünlüktür. Sitenizde yer verdiğiniz yazılar ve fotoğraflar biricik olmalıdır. Kopya, sizi her zaman arama sonuç sayfasında geriye atacaktır.

   Özgünlükle beraber sitenizde yer verdiğiniz içeriklerin kullanıcıların sorularına yanıt vermesine de dikkat etmelisiniz. Arama hacmi olmayan içeriklerle sitenizi doldurmak, yazılarınız ne kadar kaliteli olursa olsun istenilen ziyaretçi sayısını elde etmenizi sağlayamaz. Bu noktada kullanıcılara bir değer, yeni bir bakış açısı, soru işaretlerine karşılık bir cevap sunmaya önem vermelisiniz.

   Anahtar Kelime Araştırması ve Stratejisi

   Anahtar kelime, SEO’nun olmazsa olmazları arasındadır. İnternet üzerinden bir şey hakkında araştırma yaptığımızda ilgili konu hakkında arama terimleri kullanırız. Bu kelimeleri aratıldığında karşımıza bazı web sitelerinin o konu hakkında oluşturdukları yazılı veya görsel içerikler çıkar. Bu nedenle doğru anahtar kelimeleri tespit etmeniz ve stratejinizi bunun üzerine kurmanız hedef kitlenize ulaşmanızı sağlar.

   Arama sonuç sayfasında ilk sırada yer alan site, en yüksek ziyaretçi sayısına ulaşarak marka bilinirliğini arttırır. Sıralamanız düştükçe bu fırsatı değerlendirme şansınız da düşer. SEO çalışmalarınız için anahtar kelime araştırmanızı kapsamlı bir şekilde yapmak, SERP’te daha iyi sıralamalar almak için atmanız gereken ilk adımdır. Sürekli olarak hizmet ve ürünlerinizle ilgili anahtar kelime araştırmaları yapmalı ve site içeriklerinizi buna göre düzenlemelisiniz. Bu konuda Dopinger ziyaretçileri için gerekli anahtar kelime araştırmasını yapıp farklı stratejiler belirleyerek sitelerin arama motorlarında ön plana çıkmasına yardımcı olmaktadır.

   Başlık ve Meta Açıklamalarını Optimize Edilmesi

   SEO için en önemli işlemlerden bir tanesi de başlık kullanımıdır. Odak anahtar kelime mutlaka ana başlıkta bulunmalıdır. Bu sayede hem Google’a hem de kullanıcılara içeriğin hangi konuyla ve aramayla ilgili olduğuna dair sinyal vermiş olursunuz. Fakat içerik pazarlama ve SEO için anahtar kelimenin kullanıldığı bir başlık seçmek yeterli değildir. Başlığın hedef kitleye hitap edecek şekilde hazırlanması da bir o kadar dikkat edilmesi gereken husustur. Bu noktada kullanıcıların ilgisini çekebilecek ve diğer sonuçlar arasından sıyrılmanızı sağlayacak başlık seçimleriyle tıklama sayılarınızı artırabilirsiniz.

   Meta açıklaması ise web sitesi tarafından HTML kodlarına konulan kısa paragraflardır. Google’da arama sonuçlarında meta açıklamasını URL’lerin altında görebilirsiniz. Bu kısa paragraf, anahtar kelime içerdiği gibi metnin özetini de bir anlamda ihtiva eder. Ziyaretçiler, siteye giriş yapmadan önce bu açıklamayı okuyarak ön bilgi sahibi olurlar. Tatmin olduklarında URL’ye tıklayıp ana içeriğe yönelirler, ancak meta açıklamasını yeterli bulmazlarsa başka sitelerde şanslarını deneyebilirler.

   İçerik Türleri ve Çeşitliliği

   Web sayfanızın amacına uygun içerikler oluşturmak, SEO sürecinde önem vermeniz gereken hususlar bir tanesidir. Site sahibi olarak kime hitap ettiğinizi ve buradan ne gibi bir dönüş beklediğinizi iyi belirlemelisiniz. Ardından sayfalarınızı buna göre oluşturabilirsiniz. İçerik pazarlama ve SEO çalışmalarında sıklıkla kullanılan başlıca içerik türleri şunlardır:

   • Blog Yazıları: Birçok konu etrafında yazılabilen, en çok ziyaretçi çekip okunan, siteyi ön plana çıkartan bir içerik türüdür. Bilgi verme odaklıdır.
   • Ürün ve Kategori Açıklamaları: Genellikle e-ticaret sitelerinin tercih ettiği yazı çeşitlerinden biri olan bu içerikler, platformda satılan ürünler hakkında ziyaretçilere bilgilendirme yapma amacı taşıyan yazılardır.
   • Basın Bültenleri: Haber niteliği taşıyan, güncel gelişmelerin yazıldığı, farklı konulara değinilebilen yazılardır.
   • Tanıtım İçerikleri: Site dışı SEO çalışmalarında kullanabileceğiniz bu içerik türü, farklı platformların takipçilerinin markanızdan haberdar olmasını sağlar.
   • Video ve Görsel İçerik: Daha çok görsel öğelerin ön planda olduğu içeriklerdir. Ana amaç ziyaretçiyi videoya ya da fotoğrafa yönlendirmektir.

   Sitenizin hedeflerine ve hitap edeceği kitleye göre bu içerik türlerinden bazılarını kullanabilir ve SEO başarınızı artırabilirsiniz.

   Kitle Odaklı İçerik Üretimi

   SEO kapsamında hazırlanan içeriklerin her zaman belli bir kitleye hitap etmesi gerekir. Kitlelere ulaşmayı başaramayan web sayfalarınız, ziyaretçi çekmede de başarısız kalırlar. Bunun için iyi bir analiz yapmalı ve arama motorlarında araştırma yapanların hangi konular üzerinde yoğunlaştığını gözlemlemelisiniz. Böylece kullanıcılara bir değer sunan içerikler oluşturabilirsiniz.

   İzleme ve Analiz

   İzleme ve analiz, SEO çalışmalarınızın ne kadar başarılı olduğunu tespit etmenizi sağlayan önemli bir süreçtir. Sitenizin ilgili başlıklar ve içerikler etrafında ne kadar etkileşim aldığını izleyerek gerekli optimizasyonları yapabilirsiniz. Daha verimli ve hedefe yönelik bir SEO ve içerik pazarlaması için Dopinger’den destek alabilirsiniz. Deneyimli ekibiyle firma, sektörünüze ve hedeflerinize özel stratejilerle dijitalde başarıya ulaşmanızı kolaylaştırır.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.