İçerik Ajansı Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

   Markaların talep ve isteklerine göre blog, kategori, tanıtım yazısı gibi birçok alanda içerik oluşturan içerik ajansı nasıl seçilir, seçerken nelere dikkat etmek gerekir.

   İçerik Ajansı Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

   İçerik ajansları, markaların ürün ve hizmetlerini hedef kitlesine daha hızlı bir şekilde ulaştırılması için kategori, blog, tanıtım gibi çeşitli alanlarda içerikler hazırlayan ve bunları arama motorlarında görünür olacak şekilde biçimlendiren kuruluşlardır. Alıcı konumda olan müşteriler, özellikle son dönemlerde internetin hızla yayılmasıyla beraber bir hizmet veya ürüne ulaşma konusunda internet sitelerinden sık sık yararlanır. Kişiler, arama motoru yardımıyla almak istedikleri hizmet ya da ürün hakkında bilgi sahibi olabilir veya e-ticaret siteleri üzerinden bu hizmet ya da ürünlere de sahip olabilir. Kişilerin doğru şekilde yönlendirilebilmesini hedefleyen içerik ajansları markalar ile iletişim kurarak onların beklentileri doğrultusunda içerikler oluşturur ve alıcıların hizmetlere daha hızlı ulaşmasını sağlayan anahtar kelimeler kullanarak içerik üretim sürecini gerçekleştirir. Markalar, içerik ajansları ile sürekli iletişim halinde olmalıdır çünkü arama motorları algoritmaları sürekli güncellenir ve içerikler zaman içerisinde geri planlarda kalabilir. İçerik ajansları güncel anahtar kelimeler ile içerikler hazırlar ve markaların arama motorlarında ön sıralarda yer almasını sağlayarak marka trafiğinin artmasına yardımcı olur. Markanın hizmetlerini etkili bir şekilde alıcıya ulaştırabilmesinde içerik ajansları oldukça etkilidir, bununla birlikte iş birliği yapılan içerik ajansının geçmiş tecrübeleri ve alandaki uzmanlığı de ajansın tercih edilmesi konusunda önemli bir yer tutar.

   İçerik Ajansı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken 7 Temel Adım

   Markalar, hizmet ve ürünlerini en hızlı şekilde internet üzerinden tanıtabilir. Bunu yapabilmek için de etkili ve müşteriye ulaşabilen tarzda hazırlanan içerikler önemli bir yer tutar. Markalar, ürün ve hizmetlerini tanıtacak içerik ajansları ile anlaşırken şu temel adımları göz önünde bulundurmalıdır:

   • Deneyim ve referanslar: Markalar, ürün ve hizmetlerini tanıtmak için bir içerik ajansı ile anlaşmayı düşündüğünde öncelikle ajansın önceden yaptığı işlerle ilgili bir araştırma yapabilir ve ajansın geçmiş tecrübelerini gözden geçirebilir. Ajansların daha öne hangi markalarla iş birliği yaptıkları, bu markalarla süren iş birliklerinin ne kadar uzun süreli olduğu gibi konular markaların ajans tercihlerinde etkili olur.
   • Uzmanlık: İçerik ajansının hangi alanlarda uzman olduğu markanın ajans tercihini etkileyecektir. Markalar, kendi hizmetleri konusunda uzmanlaşan ajansları öncelikli olarak tercih edebilirler.
   • Proje yönetim yeterliliği: İçeriklerin marka ile anlaşan zamanda hazır hale getirilmesi ve dakiklik, iş alanının her noktasında olduğu gibi bir markanın içerik ajansı tercihinde önemli bir yer tutar.
   • İçerik yeterliliği: İçerik ajansının markalara sunduğu içeriklerdeki yaratıcı tarzlar ve hedef kitleye hitap edebilmesi markanın tercihini doğrudan etkileyecektir.
   • İletişim becerileri: Markalar, içerik ajanslarıyla iş birliği yaptığında sürecin her adımında onlarla iletişim halinde olmak ve içerikleri beklentileri ile doğru şekilde sağlamak isteyebilir. Bu da içerik ajansı ile kurulacak doğrudan iletişim için oldukça önemli bir yere sahiptir.
   • Bütçe: Bir içerik ajansı ile bağlantı kurmak isteyen markalar, içerik ajansının kendilerinden istediği ücretleri karşılayabilecek olup olmadığı konusunda dikkat etmelidir.
   • Ekip: İçerik ajansları bünyelerinde birçok yazar ve editör takımı bulunur, bu ekiplerin alanda yeterli olmaları, güçlü bir yazım stiline sahip olmaları ve verilen brief’lere uygun içerikler yazabilmeleri markaların içerik ajansı tercihlerinde etkili olur.

   Bir içerik ajansı seçiminde marka, sunduğu hizmetleri doğru ve etkin bir şekilde alıcı kişilere ulaştırabilen, donanımlı yazar ve editör ekiplerine sahip ajanslarla iş birliği içerisinde olmalıdır. İçerik ajansının güncelliğine koruyabilmesi de oldukça önemlidir. İçerik ajansları trend olan tanıtım çeşitlerini takip edebilmeli ve içeriklerini onlarla bağlantılı olarak oluşturmalıdır. İçerik ajansının hem kendi ekibiyle hem de iş yapacağı markanın ekibiyle uyum içerisinde çalışıyor olması da yine bir içerik ajansını tercih edilebilir kılan etkenler arasında ilk sıralarda kendisine yer bulur. Diğer markalarla etkili iletişim kurup kuramadığına bakmak da bir içerik ajansının tercih edilebilir olup olmaması konusunda markaların fikrini etkileyebilir. İçerik ajansının içerik türlerini doğru şekilde analiz edip markaya uygun içerikler üretebiliyor olması da ajansın o alandaki etkinliğini göstereceğinden bu da ajans seçimlerinde etkili unsurlardan biridir. Lugat İçerik Ajansı, farklı içerik türlerinde uzman kadroları, deneyimli editör ekibi ile markaların istek ve beklentilerini karşılayan etkili içerikler üretir ve markaların ürün ve hizmetlerini hedef kitlelerine ulaştırma konusunda onlara yardımcı olur.

   İçerik Ajansları Markalar için Neden Önemlidir?

   Markalar, ürün ve hizmetlerini hedef kitlelere ulaştırabilmek için reklamlardan yararlanır. Son yıllarda televizyon kültürünün yerini internet kültürünün almasıyla birlikte bir hizmet ya da ürüne ulaşmak isteyen kişilerin de ilk tercihi internet aramaları olmakta. Kişiler, almak istedikleri hizmetle ilgili arama motorları üzerinden arama yaparak bilgi sahibi olur. Alıcılar, bu bilgiler doğrultusunda edindikleriyle bir hizmeti ya da ürünü alıp almamaya karar verir. Markaların içerik ajansları ile iş birliği yapmaları bu noktada oldukça önemlidir.

   Markalar, ürün ve hizmetlerini internet üzerinde doğru bir şekilde tanıtabildiği sürece trafiklerini artırabilir ve doğru satış stratejileri geliştirebilir. İçerik ajansları, markaların istek ve beklentileri doğrultusunda içerikler hazırlar ve bu içerikleri arama motorlarında görünür kılmak için kullanıcıların arama esnasında kullandıkları anahtar kelimelerden yararlanır. Anahtar kelimelerle oluşturulan metinler arama motorlarındaki sıralamada listelerin üst sıralarına çıkar ve hizmetler daha görünür bir hale gelir.  İçerik ajanslarının hazırladıkları içerikler sayesinde marka daha bilinir bir hale gelir ve satış trafiğinde ivme görülür. İçerikler, markaya ait internet sitesinin trafiğini artırır ve daha görünür olmasın katkı sağlar.

   İçerik Ajansları Hangi Konularda Faaliyet Gösterir?

   İçerik ajansları, markaların talep ve isteklerine göre blog, kategori, tanıtım yazısı gibi birçok alanda içerik oluşturur. İçerik ajansları, markaların satış politikalarına uygun metin çeşitleri ile hizmet ve ürünlerin hedeflenen alıcı kitlesini haberdar etmeyi hedefler. Süreçte öncelikle markadan talepler alınır ve bu talepler doğrultusunda ajans içeriklerin nasıl düzenleneceği konusunda yazarlara brief’ler iletir. Yazarlar, içerik ajansının kendilerine ilettikleri brief’ler ile markanın beklentisi olan içeriği hazırlar ve ajansa iletir. Ajansın editör ekibi içeriği inceler ve hazır olduktan sonra içerikler markaya iletilerek içerik hazırlama süreci tamamlanmış olur. Hizmet ve ürün tanıtımına dayalı bu süreç maddelerle şu şekilde özetlenebilir;

   • Markalar, istek ve beklentileri doğrultusunda içerik ajanslarına taleplerini iletir.
   • İçerik ajansı, markanın beklenti ve talepleri doğrultusunda uzman kadroları ile belirlenen içerik türlerinden birini seçer ve içerik talebi hazırlanarak yazarlara iletilir.
   • Firmanın faaliyet alanlarına göre oluşturulan içerikler yazarlar tarafından hazırlanır ve içerik ajansı bünyesindeki editörlerin incelemesi için ajansa yönlendirilir.
   • İçeriklerin hazırlanma sürecinde hizmet ve ürünün hedef kitlesinin cinsiyeti ve yaşı gibi faktörler göz önünde bulundurulur.
   • İçerikler çeşitli metin formatlarında oluşturulur, blog, tanıtım, kategori gibi markaların istek ve beklentileri doğrultusunda içerik türleri şekillendirilir.
   • İçerik ajansları, arama motorlarında popüler olan anahtar kelimeleri tespit eder ve bu anahtar kelimelerin içeriklerde doğru şekilde uygulanmasını sağlar.
   • Markaların beklentileri tam olarak karşılanmazsa içerikler üzerinde yeniden düzenlemeler yapılabilir ve metinler markaların istekleri doğrultusunda şekillendirilir.
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.